Barbershopy, holičství, to je fenomén doby, které ve stále větším množství vrací na scénu a poskytuje mužům oázu klidu, jejich vlastní místo, kde čas plyne tak nějak jinak. Vůni barev na vlasy zde nenajdete, za to je zde cítit vůně kolínské, pěny na holení, cedrového dřeva a občas i whiskey.
Jako žena s nadšením sleduji rostoucí počet barbershopů a hlavně jejich zákazníků. Líbí se mi design pánských boudoirů, intimita a z mého zcela ješitného pohledu jsem ráda, že mě muži nevidí s barvou a alobalem na hlavě. A taky jim trochu závidím, to poležení v křesle, nahřátý ručník, masáž…
Hlavně tedy to speciální holičské křeslo! To je geniální nápad.
Historie holičského křesla
Jakkoli historie holičství sahá daleko do minulosti, to se bavíme už o době kamenné a krocení plnovousu pomocí různých pazourků a lastur, tak taková záležitost, jakou je holičské křeslo, se začíná objevovat až v 50. letech 19. století! Do té doby to byla jakákoli stolička, židle, kámen či lavice. Za první moderní sklapovací břitvou tedy zaostává o celých 100 let.
První patentované křeslo je z roku 1878 od Archer Company ze Saint Louis, USA. Bylo to kožené čalouněné křeslo s integrovanou opěrkou na nohy. A zanedlouho poté dochází k další inovaci, a tou je možnost mechanického ovládání výšky křesla. Dalším vylepšením byla možnost nejen naklápění, ale také otáčení kolem své osy, se kterou přichází Eugene Berninghaus z Cincinnati a představuje svou novinku, barber křeslo Paragon. A jak už to tak bývá, další v řadě, Theodore Koch z Chicaga, všechno toto implementuje do jednoho křesla a nakonec jich prodá více než 35 tisíc! A to se bavíme o roce 1885.
Asi nejznámějším jménem, které je spojené s barber křesly, je Ernes Koken. Ten v roce 1900 vytvořil hydraulicky ovládané křeslo a také si nechal patentovat boční páku (joystick), která umožňuje holiči ovládat všechny mechanické funkce. Společně se synem Walterem si pak nechali také patentovat ono známé bílo červeno modré označení barber shopů. Značka Koken byla nakonec v roce 1969 odkoupena japonskou společností Takara Belmont vč. jména a patentů. V současné době je tedy můžete najít právě pod značkou Belmont.
Jak si vybrat holičské křeslo?
Měli bychom nejdřív začít cenovou hladinou, interiérovým designem barber shopu, mechanickou stránkou, hydralikou křesla, kůží a dalšími možnostmi. A možná úplně na samotné začátku si zkuste odpovědět na pár otázek.
Mýt vlasy v předklonu nebo v záklonu?
Obsluhu s umyvadlem nebo bez?
Klasika nebo moderna?
Kůže hladká nebo ornamentální?
Cena?
Zodpovězeno? My jsme se podívali i po ostatních barbershopech a můžeme s klidem říci, že kromě designu a ceny se všichni shodují na jedné věci. Rozhodně si pořizujte specializované barber křeslo, které má podnožku, je polohovací a má vyndavací podhlavník!
Co se týče obsluhy či mycích boxů, tak tam nepanuje až taková shoda, záleží na velikosti prostoru, který máte k dispozici a zda chcete, aby klient přecházel. Pokud tedy máte prostor menší a nechcete klienta honit z jednoho konce salonu na druhý, pořiďte si kvalitní obsluhu s umyvadlem a máte vše na jednom místě. Mýt vlasy v předklonu nebo záklonu? No, 9 v 10 mužů nesnáší vodu v obličeji, takže záklon to jistí…
A co k tomu říká Petr Zoubek ze serveru www.kadernickevybaveni.cz?
„Zákazník většinou přichází na vzorkovnu s jasnou představou o designu barber křesla, ale není vždy pravidlem, že si objedná právě to barber křeslo, které si vybral podle obrázku v katalogu nebo na webových stránkách. Obrázky a fotky mohou někdy zkreslovat a proto je důležité křeslo fyzicky vidět.
Na živo si více všimnete použitých materiálů, barev a detailů zpracování křesla. Můžete se do křesla posadit a vyzkoušet ho i z té funkční stránky. Například jaký má zdvih hydraulická báze, do jaké polohy lze křeslo sklopit, jak vysoká je opěrka zad a nebo jak funguje mechanizmus pro vyjmutí opěrky hlavy.
Proto všem zákazníkům doporučuji, aby využili možnosti křeslo před nákupem vyzkoušet na vzorkovně svého prodejce. „
text: Lucie Skotnicová, foto: Shutterstock, archiv firem, cover photo by Guus Baggermans on Unsplash