Přehledně zde najdete většinu podpůrných opatření Vlády ČR, které schválila pro podporu malého a středního podnikání. Budeme článek průběžně aktualizovat, jak budou vládní opatření nabývat tvaru a formy.
Zálohy na sociální a zdravotní pojištění
Vláda na svém zasedání schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění po dobu šesti měsíců. Minimální zálohy letos činí 2 544 Kč na sociální pojištění a 2 352 Kč na zdravotní. OSVČ tak ušetří zhruba 30 tisíc korun. Ti, kteří platí vyšší pojistné, doplatí rozdíl. Pokud už jste zálohu za březen zaplatili, bude se pokládat za zálohu za září. Novinka Ministerstva práce a sociálních věcí upravuje i odpuštění penále a stanoví, že přehled příjmů a výdajů za loňský rok budou moci živnostníci podávat až do 3. srpna. Půlroční neplacení pojistného se záporně neodrazí v důchodech, období šesti měsíců se zahrne k takzvaným vyloučeným dobám, k nimž obvykle patří třeba doba nemoci.
Odložené daňové přiznání
Podat později daňové přiznání a neřešit tak v tuto chvíli platbu daně z příjmu – daňové přiznání lze podat až do 1. července 2020, a pokud bude s podáním současně zaplacena daň, nebude tento postup nijak sankcionován, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem, slibuje ministerstvo financí. Není také nutné hradit zálohu na daň z příjmů.
Ošetřovné pro OSVČ
Čerpat takzvané ošetřovné pro OSVČ ve výši 424 Kč na den po dobu uzavřených škol. Jde o obdobu ošetřovného u zaměstnanců. Vyplácet ho na základě čestného prohlášení podaného prostřednictvím obecního živnostenského úřadu bude ministerstvo průmyslu a obchodu.
AKTUALIZACE 30. 3. 2020 Osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které musí v souvislosti karanténou zůstat doma s dítětem nebo hendikepovaným člověkem a nemohou podnikat, pomůže stát. Při splnění stanovených podmínek budou moct dostávat dotaci, obdobu ošetřovného. A to ze speciálního programu, který schválila vláda. Pomoc bude vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu, žádat se o ni bude prostřednictvím živnostenských úřadů. Potřebné informace k vlastnímu podávání žádostí budou v brzké době zveřejněny.
Vícepremier a ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček k tomu říká:
„OSVČ, které doma pečují o dítě či zdravotně postiženou osobu, budou moct o podporu žádat na obecním živnostenském úřadě. Ošetřovné pro OSVČ bude ve výši 424 Kč za den a bude možné ho čerpat po celou dobu, co bude platit mimořádné opatření. OSVČ si požádají o dotaci za každý kalendářní měsíc tak, aby peníze dostaly co nejdříve na svůj účet, který uvedou v žádosti.“
Žádost bude možné v nejbližších dnech nalézt na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Po vyplnění ji OSVČ bude moct podat u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu prostřednictvím datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem, poštou nebo, a to pouze v nezbytných případech a po předchozí domluvě, doručit osobně. Žádost vyhodnotí MPO, rozhodnutí o tom, zda dotace bude či nebude možné vyplatit, pošle OSVČ.
Podmínky vyplacení podpory
- O „ošetřovné“ bude moct požádat OSVČ pečující o dítě/děti mladší 13 let, které navštěvují školy i jiná dětská zařízení nyní uzavřená kvůli koronaviru, pokud na stejné dítě/děti nečerpá tuto dotaci nebo jiný kompenzační příspěvek žádná jiná osoba. Platí, že dítě/děti musí být v den podání žádosti o dotaci mladší 13 let.
- Na podporu ve formě dotace bude mít nárok také OSVČ pečující o nezaopatřené dítě/děti do 26 let věku, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách a nemůže navštěvovat školu uzavřenou kvůli koronaviru.
- Podpora se vztahuje i na OSVČ, která pečuje o osobu/osoby zdravotně postižené aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách.
Žadatel o příspěvek
- musí být při podání žádosti a po celou dobu čerpání dotace OSVČ na hlavní činnost; prokáže čestným prohlášením
- musí být zaregistrován jako poplatník daně z příjmů na finančním úřadě; prokáže čestným prohlášením
- musí být malým a středním podnikatelem, prokáže čestným prohlášením
- nesmí mít žádné nedoplatky vůči Finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovně; prokáže čestným prohlášením
Příspěvek pro OSVČ
AKTUALIZACE 6. 4. 2020 Navrhované podmínky pro jednorázový příspěvek 25 tisíc Kč:
Ministerstvo financí a Finanční správa představují program přímé podpory pro OSVČ ekonomicky zasažené šířením koronaviru. Program je oproti původnímu návrhu upraven tak, aby byl vůči žadatelům ještě benevolentnější. Pětadvacítka bude administrována Finanční správou a jejím cílem je, aby žadatelé získali finanční prostředky již v průběhu měsíce dubna. Na částku v nominální výši 25 000 Kč bude mít nárok OSVČ, která o ni požádá a prohlásí splnění několika základních požadavků:
-
Jedná se o osobu samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění (typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně).
-
Vykonávaná činnost je činností hlavní,
-
vykonávaná činnost může být i činností vedlejší, pokud OSVČ současně nevykonává zaměstnání
-
OSVČ byla aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání)
-
OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády (a to zejména z některého z důvodů, jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti)
Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.
Bonusovým obdobím je období od 12. března do 30. dubna 2020, celková částka za plný počet dnů je tedy 25 000 Kč. Kompenzační bonus se vyplácí za ty kalendářní dny, za které žadatel neobdržel podporu v nezaměstnanosti.
Podpora bude vyplacena oproti vyplněné žádosti. Jednostránková, maximálně jednoduchá žádost, bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a číslo bankovního účtu, na kterou má být částka odeslána. Žádosti budou přijímány poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO), na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Formulář bude Finanční správou představen v řádu nejbližších dnů.
K samotnému přijímání žádostí a následnému vyplácení přímé podpory přistoupí Finanční správa neodkladně poté, co bude dovršen legislativní proces. Ministerstvo financí předpokládá, že by k dokončení legislativního procesu mohlo dojít v průběhu tohoto týdne, tedy nejpozději do 12. dubna.
Návrh byl konzultován s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Komorou daňových poradců ČR a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR.
AKTUALIZACE 1. 4. 2020 Vláda oznámila, že místo měsíčního příspěvku 15 tisíc mohou živnostníci dostat jednorázově 25 tisíc Kč, ale ne všichni. Stát pro ně má několik dalších opatření.
Dne 31. 3. 2020 vláda rozhodla o finanční podpoře pro OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost a negativně je zasáhla omezení vlády související s vyhlášením nouzového stavu a karanténou. Pozor, jedná se stále pouze o návrh, který ještě musí projít schvalovacím procesem.
Jaké musíte splnit podmínky? Doložíte společně s žádostí v čestném prohlášení:
- museli jste kvůli vládním opatřením zavřít provozovnu,
- vaše tržby za poslední tři měsíce meziročně klesly alespoň o 10 % (tj. za sledované období 01–03/2020 oproti porovnávanému období 01–03/2019)
- podnikali jste už v roce 2019 (pokud jste začali podnikat až v roce 2020, nemáte nárok),
- váš celoroční výdělek v uplynulém roce dosáhl alespoň výše 180 000 Kč.
Pokud jste nepodnikali v měsících 01–03/2019, které se porovnávají pro kompenzaci, tak sledovaným obdobím budou první 3 kalendářní měsíce, ve kterých jste vykovávali činnost.
Pokud jste za rok 2019 neměli příjem alespoň 180 000 Kč, z důvodu, že jste po část roku nepodnikali, postačí, pokud jste dosáhli v loňském roce příjmů ve výši součinu 15 000 Kč a počtu kalendářních měsíců, ve kterých tuto samostatnou výdělečnou činnost vykonávali, tj. v průměru alespoň 15 000 Kč měsíčně.
Podpora bude vyplácena na základě vyplnění formuláře, který Finanční správa zveřejní 3. dubna 2020 a lze jej poslat přes datovou schránku, poštou nebo donést do sběrného boxu. Peníze budou vyplaceny cca v polovině dubna.
Tento bonus se nedaní!
AKTUALIZACE 26. 3. 2020 Vláda oznámila, že živnostníci, kteří museli uzavřít své provozovny, dostanou náhradu ve výši 15 tisíc měsíčně po dobu trvání opatření kvůli koronaviru.
„Podpoříme částkou 15 tisíc korun měsíčně OSVČ, které de facto zavřely provozovny, nebo jsme jim znemožnili podnikání kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Tato podpora by měla směřovat na OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání a měl by být vyplácen finanční správou. V současné době je toto opatření ve schvalovacím řízení a vláda by jím měla zabývat na schůzi 7. dubna, aby zákonem umožnila finanční správě výplatu částek. O den později by mohl zákon potvrdit Senát a podepsat prezident. S výplatou by se tak mohlo začít v týdnu po Velikonocích.
Bezúročné úvěry COVID II
V pondělí 30. 3. se rozběhne druhá vlna bezúročných úvěrů s ročním odkladem splátek v programu COVID II, který již mohou využít živnostníci a drobní podnikatelé.
Není stanovena minimální hranice půjčky a maximální je určena na 15 milionů korun. O úvěry bude možné zažádat u většiny komernčích bank a za půjčky bude ručit stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), potvrdil ministr Havlíček.
Do programu COVID II vláda vyčlenila pět miliard korun. Díky zapojení komerčních bank se vložené peníze znásobí, podnikatelé by tak měli mít k dispozici okolo 30 miliard korun. Záruka ČMZRB by měla podle dřívějších informací krýt až 80 procent komerčního úvěru. Předpokládaná doba ručení bude tři roky.
Úvěry je možné využít pouze k úhradě provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájem, energie, dodavatelsko-odběratelské faktury, materiál či zásoby. Žádosti budou muset podnikatelé podávat u jednotlivých bank.
Kompenzace mezd zaměstnanců
Vláda chce rovněž kompenzovat mzdy zaměstnanců OSVČ v rámci schváleného kurzarbeitu. Dotace se v tomto případě pohybuje řádově od 50 do 80 procent.
Tato dotace bude vyplácena v rámci kurzarbeitového programu Antivirus. Úřad práce pak zaměstnavatelům poskytne náhradu vyplacených výdělků do určité výše.
Co je to kurzarbeit? Kurzarbeit je dohoda mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, který tak nemusí hradit podporu v nezaměstnanosti. Firma totiž nikoho kvůli omezení produkce nepropustí.
V ČR byl schválen v roce 2015 a podle novely zákona o zaměstnanosti by zaměstnanci po dobu výpadku měli déstávat nejméně 70 % mzdy. Zaměstnavatel by měl hradit 50 % a stát zbývajících 20 %. O každé žádosti o tuto podporu rozhoduje vláda.
Odklad splátek
Momentálně probíhají jednání o odkladu splátek úvěrů drobným podnikatelům minimálně na dobu tří měsíců a případně o snížení úroků u hypotečních úvěrů.