Parabeny, další položka ve složení kosmetických produktů, která vzbuzuje diskuze, sice ne tak vášnivé, jako v případě silikonů či sulfátů, ale také kolem ní existují různé mýty, polopravdy či vyloženě zavádějící informace. Pojďme se tedy podívat na to, co to jsou parabeny, k čemu slouží a co vlastně s vlasovou kosmetikou dělají.
Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu, který se věnuje složení kosmetiky a vybírá ta nejožehavější témata. V minulých dílech jsme probrali silikony i sulfáty a nyní se budeme věnovat dalšímu komplikovanému tématu, a to jsou parabeny. Co to je? K čemu je v kosmetice potřebujeme? A potřebujeme je vůbec?
CO JSOU TO PARABENY
Parabeny jsou skupina chemických látek široce užívaných jako konzervační činidla v kosmetice, ale také farmacii, či potravinářství. Parabeny a jejich soli jsou využívány zejména pro jejich baktericidní a fungicidní vlastnosti (= zabraňují množení bakterií a hub), a to v šampónech, zubních pastách, krémech apod. Na obalech jsou označeny velkým písmenem E a za ním následuje trojčíslí, které přesně definuje, o jaký konzervant se jedná.
Parabeny výrazně omezují různé mikroorganismy v produktech, tento proces probíhá porušením membrány a zabráněním množení bakterií a hub. Výrobek tedy déle vydrží a neobsahuje tak další organismy, které bychom tam úplně nechtěli. A řekněme si také, že takové konzervanty se používají již od 30. let minulého století, není to tedy žádná převratná novinka. Používají se v malých koncentracích, neboť účinkují i v minimálním množství.
Existuje několik různých parabenů používaných pro různé výrobky, my se budeme zabývat konzervanty obvyklými pro použití ve vlasové kosmetice. Zmíníme ty povolené, sporné i zakázané a řekneme si, jak se to s označováním na etiketě výrobku.
Co tedy zatím víme? Parabeny jsou přírodní nebo syntetické látky/konzervanty, které prodlužují trvanlivost výrobku tím, že zabraňují rozšiřování plísní uvnitř lahviček. Tak kde je ten problém, že?
DRUHY PARABENŮ
Tak si pojďme udělat pořádek v tom, jaké parabeny jsou vlastně na trhu a jak se vlastně liší. Když si doma nebo v salonu otočíte lahvičku se šampony či kondicionéry, najdete nejspíš několik různých druhů, jako je třeba methylparaben či ethylparaben apod. Všechno jsou to estery kyseliny parahydroxybenzoové a liší se v podstatě jen velikostí molekuly daného parabenu. V kosmetických výrobcích můžete najít jen jeden nebo také kombinaci dvou nebo i tří různých konzervantů.
Nyní je ten správný okamžik, abychom si rozepsali, které parabeny jsou ve vlasové kosmetice povoleny v Evropské unii, zda mají nějaká omezení a které jsou zakázané.
POVOLENÉ PARABENY | ||
4-HYDROXYBENZOIC ACID* | maximální povolená koncentrace mixu parabenů je 0,8 % a žádný z jednotlivých druhů nesmí překročit koncentraci 0,4 % | |
METHYLPARABEN* | E218 | |
ETHYLPARABEN* | E214 | |
PROPYLPARABEN* | E216 | pro tyto dva parabeny je celková koncentrace snížena na 0,14 % a nesmí se používat v kosmetice, která se neoplachuje a je určena pro děti do 3 let v plenkové oblasti** |
BUTYLPARABEN* | ||
* všechny tyto parabeny jsou povolené včetně solí odvozených od daného konzervantu, tedy např. Sodium Methylparaben
** upraveno výnosem Evropské unie, konkrétně Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS), s účinností od 16/05/2015
ZAKÁZANÉ PARABENY | |
ISOPROPYLPARABEN*** | tyto konzervační látky jsou zakázány výnosem Evropské Unie č. 358/2014, všechny produkty uvedené na trh po 30. říjnu 2014 již nesmí obsahovat tyto složky |
ISOBUTYLPARABEN*** | |
PNEHYLPARABEN*** | |
PENTYLPARABEN*** | |
BENZYLPARABEN*** |
*** všechny tyto parabeny jsou zakázané i včetně odvozených solí
Všechny parabeny musí být označeny ve složení výrobků podle směrnice EU, tzv. INCI. Může být buď označený celým názvem, nebo lze použít číselnou zkratku, pokud ji ingredience má.
POUŽÍVAT ANO, ČI NE?
To je téměř hamletovská otázka! Parabeny mají špatnou pověst, existuje nespočet studií, které dokazují, že určitě způsobují rakovinu a stejný počet studií, které dokazují, že nikoli. Jedno je jisté, parabeny pronikají do naší pokožky a prochází naším tělem stejně jako jídlo a další látky, které si mažeme na kůži, sníme nebo vdechneme.
Parabeny se vyrábí průmyslovou cestou z ropy, jsou funkční, prodlužují trvanlivost výrobků a dlouhou dobu se tvrdilo, že absolutně nemají vliv na lidské zdraví a jsou bezpečné. V poslední době (viz zakázané látky) se k takovým jednoznačným tvrzením přistupuje s větší opatrností.
Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele Evropské unie např. poukázal na to, že parabeny mohou vykazovat aktivitu napodobující účinky hormonů estrogenu, ovšem v mnohem nižším rozsahu (bavíme se o tisíckrát až milionkrát menší aktivitě), než vlastní, přírodní hormon. Ale již to určitě stojí za zamyšlení. I díky takovým objevům např. nenajdete parabeny ve většině deodorantů či antiperspirantů, zrovna kůže v podpaží bývá narušena holením a je tak přímým vstupem pro parabeny do např. lymfatického systému. A to jsou jistě dobré zprávy.
Stejně tak stejný výbor konstatoval, že i když neexistují přímé důkazy a parabeny jsou bezpečnou volbou pro konzervaci výrobků, tak ani dětská pokožka by neměla přijít do styku s parabeny v oblastech, kde může být narušena, a tedy i zranitelnější. Dětský organismus totiž není dostatečně vyvinutý na to, aby se dokázal parabenů efektivně zbavovat.
Na jedné straně tedy stojí zastánci používání parabenů, kterým musíme dát za pravdu, že díky těmto konzervantům nám produkty déle vydrží a nemusíme si tolik hlídat, jak dlouho ho máme v koupelně. Omezení jsou velmi striktní a jasně vyjádřené, kdy se musí konzervanty použít a kdy ne. Bylo provedeno nespočet nezávislých studií a nebyla prokázána přímá souvislost mezi rakovinou a parabeny.
Druhou stranou používání parabenů jsou dokázané případy alergických reakcí, lidé s citlivou pokožkou mohou na tyto konzervanty velmi negativně reagovat a v tom případě je lepší se parabenům úplně vyhýbat.
Tak jak tedy? Používat? Pojďme se podívat na jiné možnosti, jaké nám trh nabízí.
ALTERNATIVA
V dnešní době máme možnost výběru a je tedy na nás, jakým směrem se vydáme. Na trhu existují i konzervanty, které jsou založené na alternativních zdrojích trvanlivosti. Jsou to látky jako rostlinný alkohol, vitamin E, potassium sorbate (E202) nebo sodium benzoate (E211). Druhou stranou této alternativy je relativně krátká doba používání a množství, které se musí použít, aby fungovaly stejně jako klasické parabeny, jejich dlouhodobé účinky tedy neznáme.
PARABEN-FREE
Nechcete výrobky s parabeny? Nemusíte je mít, kupujte takové, které jsou bez parabenů. Ale pozor! Čtěte etikety, buďte poučený spotřebitel a nekupujte zajíce v pytli. Pokud je na etiketě napsáno „bez parabenů“ nebo „paraben free“, tak kromě toho, že výrobce porušuje vyhlášku EU, to vůbec nemusí být pravda a výrobek může obsahovat jiný konzervant bez té přípony -paraben a může to být ještě mnohem větší chemická ráda, než parabeny.
Označení BEZ nebo FREE FROM
Vyhláška Evropské unie pamatuje i na různé obchodní triky označování zboží různými nápisy pro zlepšení prodejů či prostě matení spotřebitele. Jednoznačně nejvíce matoucími jsou různé claimy, že výrobek je „bez“ něčeho. Jak na to tedy pamatuje regulace?
Podle této vyhlášky nesmí být výrobek označen úslovím „free from/bez“ ve spojení se složkou výrobku, která je legálně používaná, tedy povolená v přehledu ingrediencí.
Takže zatímco může použít spojení „bez konzervantů/preservative free“ pokud produkt skutečně neobsahuje konzervanty, tak ho nesmíte použít, pokud obsahuje konzervant neuvedený v oficiálním přehledu, ale jiný typ s antimikrobiálními vlastnostmi.
Spojení „bez parabenů/paraben free“ použito být nesmí, neboť se jedná o rodinu položek legálně použitelných a povolených.
Dalším příkladem je spojení např. „heavy metal free/bez obsahu těžkých kovů“. Toto je zakázané, protože i samotná složka je vyhláškou zakázaná a nesmí se používat, výrobek by pak působil, že má nějaké speciální vlastnosti, což není pravda, protože prostě jen je v souladu se zákonem.
Jiným označení je třeba „bez alergenů/free from allergenic“, to také není povolené označení. Proč? Nikdo není schopen zajistit, že při použití jeho výrobku nevznikne nikdy žádná alergická reakce a dávat tak spotřebiteli nerealistická očekávání.
CO TEDY S TÍM?
Přiznám se, že sama mám pár výrobků kosmetiky, které obsahují parabeny a je mi to jedno, protože je tak miluji, že je i přesto používám. Pozor si dávám u antiperspirantů, kde volím varianty bez parabenů a hliníkových solí a u opalovacích krémů či tělových mlék.
U produktů vlasové kosmetiky mám své oblíbené značky, které používají alternativy ke standardním parabenům a na obličej používám jednosložkové oleje. Mým parabenovým „rájem“ jsou rtěnky a řasenky, tam to opravdu ocením.
A jak poznáte i bez velkého zkoumání ingrediencí, že produkt obsahuje konzervanty? Otočte lahvičku a podívejte se na ikonku kelímku. Je tam číslo 6 nebo 12? A jako první ingredience je voda? Bingo! To znamená, že největší složkou produktu je voda a v té se bakteriím daří moooc dobře a ten otevřený kelímek s číslem znamená, jak dlouho vydrží produkt po otevření… Tak pozor na všechna ta označení bez parabenů.