Podíváte-li se kamkoli do diskuzí o složení přípravků vlasové kosmetiky, tak to budou právě silikony, jejichž jméno na vás vyskočí hned jako první varování, že tudy cesta rozhodně nevede. Ale je tomu skutečně tak? Jsou silikony tak škodlivé, jak často čteme a slýcháme? Jaká je vlastně jejich funkce ve vlasové kosmetice?
Pokračujeme dalším dílem našeho seriálu o složení produktů a rovnou se dostáváme k první problematické složce. Proč problematické? Silikony jsou jedním z oblíbených témat diskuzí zahrnujících škodlivost kosmetických ingrediencí. Vášně vzbuzují téměř na každém kroku. Jedni se jich zastávají, druzí je zatracují a někde mezi tím je poměrně velká skupina lidí, která slyšeli o škodlivosti, ale nezdá se jim, že by se je výrobci snažili sprovodit ze světa. A na rovinu si řekněme, že seriózních debat je pomálu. Pojďme se tedy podívat na to, co to jsou silikony a jak vlastně působí na vlas a vlasovou pokožku.
CO JE TO SILIKON
Silikon svůj název získal z anglického označení křemíku (Si/silicon), který se je jedním z nejrozšířenějších prvků v zemské kůře. Základem nám známých silikonů je chemický prvek tvořený řetězcem, který se skládá z atomů křemíku a kyslíku, tedy oxid křemičitý. To je společné všem typům silikonů bez ohledu na to, jaká je jejich výsledná forma. Tu určují další atomy, které se přidávají právě ke křemíku a vznikají tak různé druhy silikonu, které potkáváme v široké škále nejen ve vlasové kosmetice, ale také v plastické chirurgii, kuchyni, ve formě tmelů a různých lepidel ve stavebnictví či automobilovém průmyslu. Proč tomu tak je? Silikony mají totiž skvělé vlastnosti – jsou stále v širokém rozmezí teplot (vyrábí se z nich kuchyňské náčiní například), jsou inertní vůči živým organismům (proto použití také v plastické chirurgii), jsou relativně nehořlavé, mají dobré elektroizolační vlastnosti, dlouhodobou odolnost vůči UV záření a povětrnostním podmínkám, vodoodpudivost a paropropustnost. A to je docela velký rozsah toho, kde se dají použít. A právě přidané atomy rozhodují o tom, jaké bude využití silikonů.
Všechny silikony bez rozdílu se získávají synteticky a v kosmetice se používají již více než 70 let. Jedná se o velmi oblíbenou kosmetickou ingredienci a není ani divu. Jsou levné, mají zajímavé vlastnosti, velmi dobře pracují se strukturou produktu a doručují výsledky. Pokud se podíváme na jejich nejzásadnější rysy, tak zejména uhlazují vlas, usnadňují rozčesávání, vyhlazují nerovnoměrnou strukturu vlasu i pleti, vyplňuj jemné vrásky.
Proč tedy takové vášně kolem používání silikonů v kosmetice? Mohlo by se zdát, že jsou prospěšné a pomáhají v péči o vlasy a pleť. Jaké jsou tedy jejich negativní vlastnosti, čím škodí? Kde je problém s používáním silikonů v produktech péče o vlasy?
Je to jednoduché, stejně jako existují „dobré“ a „špatné“ cukry, tak stejně jak můžeme dělit i silikony. Jen je nedělíme na dobré a špatné, ale na ty, které jsou ve vodě rozpustné a na ty které nejsou.
Pokud se podíváme na argumenty odpůrců používání silikonů, tak ty se zabývají právě jejich uhlazujícími vlastnostmi.
Silikony jsou téměř nerozpustné ve vodě a díky tomu se nabalují na vlas a zatěžují ho, vlasy se pak špatně vyživují, i když navenek vypadají leskle. Každý šampon a kondicionér obsahuje silikony a ty se navazují na vlas, a protože je samotná voda nesmyje, obalí vlasy tak, že se k nim nedostanou žádné vyživující látky a časem se začnou lámat pod tíhou nánosu silikonů a jsou suché, nitkovité a zničené.
S tímto vysvětlením rozhodně problém není, některé silikony toto opravdu dělají, jen je toto tvrzení trochu zavádějící, protože toto rozhodně nedělají všechny silikony. Je jich tolik druhů a jejich použití ve vlasové kosmetice je tak rozmanité, že se to takto skutečně nedá zjednodušit. Abychom pochopili, kde je zakopaný pes, musíme se podívat na rozdělení silikonů.
DĚLENÍ SILIKONŮ
Silikony můžeme rozdělit do tří základních kategorií – na ty ve vodě nerozpustné, ty rozpustné a pak částečně rozpustné. A právě toto dělení nám pak pomáhá pochopit, zda je ten či onen silikon pro naše vlasy vhodný.
Silikony nerozpustné ve vodě
Jak již název napovídá, tento silikon se při mytí vlasů standardním šamponem a vodou nesmyje a může tak vlas obalit a způsobit jeho lámavost, zplihlost a vysychání. A jsou to právě tyto silikony, na které naráží veškeré argumentace jdoucí proti těmto látkám. Po použití šamponu a kondicionéru či olejíčku (ano, tam jsou silikony také) jsou vlasy nádherně lesklé a uhlazené, což je způsobeno právě vyrovnáním poškozených vlasů pomocí silikonů. Problém nastává ve chvíli, kdy již vlas větší množství silikonu neunese a začne se lámat. Jediným možným způsobem, jak se takového silikonového nánosu ve svých vlasech zbavit, jsou speciální čisticí šampony a ideálně návštěva kadeřníka, který zhodnotí stav vlasů, vyčistí je a doporučí vhodné produkty. Stejně tak působí na pokožku hlavy, která může reagovat nadměrným maštěním, tvorbou lupů až po různé dermatitidy.
Pokud tedy ve svém vlasovém produktu najdete některý z ve vodě nerozpustných silikonů ve složení a vaše vlasy jsou unavené, podívejte se po jiných výrobcích. Tyto silikony jsou levné, většinou se tedy používají v hodně levných přípravcích, které najdete většinou v drogerii.
Silikony nerozpustné ve vodě: dimethicone, dimethiconol, cetearyl methicone, cetyl dimethicone, diphenyl dimethicone, phenyl trimethicone, simethicone, stearyl dimetricone.
Ve vodě částečně rozpustné
Mezi dvěma skupinami stojí právě tato, kdy je lze z vlasů odstranit bez použití nějakých speciálních šamponů, ale je to zdlouhavé. Můžete je tedy z vlasů a vlasové pokožky odstranit, ovšem jejich přínos pro zdraví hlavy je sporný. Jinak platí vše uvedené výše.
Příklady částečně rozpustných silikonů: amodimethicone, behenoxy dimetricone, cyclopentasiloxane, cylotetrasiloxane, stearoxy dimetricone
Silikony rozpustné ve vodě
Se silikony rozpustnými ve vodě žádné zvláštní problémy nejsou a vlasům nijak neškodí. Produkty s obsahem těchto silikonů vlasy uhladí, dodají jim lesk a po namočení vlasů se jednoduše odplaví. Pokud tedy hledáte lesk a nevyhovuje vám kosmetika zcela bez silikonů, hledejte právě tyto. V jejich použití samozřejmě hraje roli i cena, plně rozpustné silikony tak najdete zejména v dražších produktech a ve většině profesionálních přípravků vlasové kosmetiky. Můžete si tedy užívat veškeré benefity, které nám silikony přináší a zároveň máte jistotu, že se vám ve vlasech a vlasové pokožce neusazují.
Příklady: dimethicone copolyol, hydroxypropyl, lauryl metricone copolyol, polysiloxane, také většina silikonů, která má předponu PEG/PPG či nějaké číslo, např. PEG-7 amodimethicone či dimethicone PEG-8 meadowfoamate…
Zakázané silikony
Existují také silikony, které jsou označené jako zdraví škodlivé, což je příklad částečně rozpustného cyclotetrasioxanu (D5), který ohrožuje plodnost a škodí životnímu prostředí a cyclopentasiloxanu (D4), který může obsahovat zbytky právě silikonu D5. Evropská Unie momentálně zakazuje použití obou silikonů v množství větším, než je 0,1 % ve smývatelných produktech jako jsou šampony, kondicionéry, sprchové gely apod. A v nejbližší době plánuje tento zákaz rozšířit i na produkty, které zůstávají na kůži (krémy, séra apod.).
PROČ SE SILIKONY POUŽÍVAJÍ
Již jsme se zmínili, že hlavní devizou používání silikonů ve vlasové kosmetice je jejich schopnost vyplnit poškozenou část a tím ji dočasně uhladit. Díky tomuto uhlazení pak vlasy získávají větší lesk, působí zdravěji a nedostávají se dovnitř nežádoucí částice např. smogu či prachu.
Dalším příkladem může být např. použití silikonů v šamponech pro zvýšení jeho pěnivosti a udržení pěny, bývají obsahem termoochranných přípravků pro tepelnou úpravu vlasů, neboť chrání právě před účinky tepla a jsou taktéž součástí leave-in kondicionérů či olejíčků pro lehčí rozčesání vlasů.
Dalším z nejčastějších použití, které využívá vyhlazujících vlastností silikonů, jsou např. báze po make-up, které pomáhají vyrovnat drobné vrásky a nerovnosti pleti před líčením. I u pleťových produktů platí stejné pravidlo jako u vlasových, tedy podívat se a využít spíše síly ve vodě rozpustných silikonů, aby se nehromadily na pleti.
POUŽÍVÁNÍ SILIKONŮ ANO NEBO NE?
Samozřejmě bychom si mohli říct, že každé řešení má nějaké to „ale“. A je to pravda. Málokdo z nás je vystudovaným chemikem, musíme se tedy spolehnout na vlastní rozum… a seznam silikonů rozpustných ve vodě.
Jedinou výjimkou je, pokud jste fanoušky skutečně přírodní kosmetiky, tak tam nemají silikony co dělat, jsou to striktně syntetické látky a jsou vyloučeny z povolených přísad.
Pozor si pak dávejte na velmi levné šampony označené jako „bez silikonů“, v nich jsou totiž tyto nahrazeny alkoholem, který je dráždivý, vysušuje a napáchá mnohem více škody, než tolik zatracované silikony.
Používat, či nepoužívat, toť otázka! Osobně nevidím problém v používání silikonů rozpustných ve vodě ve vlasové kosmetice. Je na každém z nás, jak k tomu přistoupí. Jako nejdůležitější vidím diagnostiku vlasu, konzultaci s kadeřníkem, je to profesionál, který z vašich vlasů dokáže poznat opravdu hodně věcí, a zaměření se na správnou péči.
Díky profesionálním přípravkům s obsahem těch „správných“ silikonů jsou na pohled pevné a zdravé, téměř jako z reklamy. A vlasy jsou koruna krásy každé ženy i muže a měli bychom jim dopřát opravdu dobrou péči, odmění se nám za to svým leskem a zdravím.
Přemíra silikonů
Jak poznáte, že jsou vaše vlasy nejspíše plné silikonů a potřebují si odpočinout:
- pokožka hlavy je podrážděná, tvoří se na ní lupy,
- vlasy jsou podivně zplihlé a bez života,
- používáte již dlouhou dobu jeden šampon a kondicionér a vaše vlasy jsou spíše matnější, už dávno nemají ten krásný lesk, co na začátku,
- máte vlasy mastné vlastně ihned po umytí, visí vám kolem obličeje v nitkách.
Pokud vaše vlasy vykazují něco z toho, určitě stojí za zvážení čistící kúra pro vaše vlasy a kontrola složení produktů, které používáte. Za zdravím vlasů stojí více, než „jen“ šampon, ale ten je toho velmi významnou součástí, tak jej také zahrňte do řešení problému vlasů a vlasové pokožky. Ideální je speciální šampon, který odstraňuje nánosy silikonů ve vlasech a vyměnit stávající šampony za ty s obsahem ve vodě rozpustných silikonů, vaše vlasy se vám za to odmění.
Co vy silikony? Díváte se na složení produktů? Hlídáte si obsah silikonů nebo se díváte spíš na jiné vlastnosti?
Cover photo @Shutterstock