Blíží se 2. fáze zavádění elektronické evidence tržeb (EET) a mezi kadeřníky se množí dotazy na to, kdy budou právě oni zahrnuti do nutnosti mít registrační pokladu s napojením na státní správu. Elektronická evidence tržeb se řídí zákonem č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb a my jsme pro vás připravili přehledné vysvětlení i s daty a nejčastějšími dotazy.
KDO MUSÍ EVIDOVAT SLUŽBY EET se týká všech subjektů, které platí (nebo by měli platit) daň z příjmu v České republice.
JAKÉ TRŽBY SE MUSÍ EVIDOVAT Evidenci podléhají všechny tržby (všechny přijaté platby), které pochází z podnikatelské činnosti a zároveň byly uhrazeny v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkami nebo třeba i stravenkou. Evidenci nepodléhá přímý převod z účtu na účet.
ODKDY MUSÍ KADEŘNÍCI TRŽBY EVIDOVAT Provozovatelů kadeřnického řemesla se týká až 4. fáze zavedení EET, tedy datum 1. června 2018.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY
Pracuji v kadeřnictví a pronajímám si křeslo, odkdy se mě týká EET?
Pokud podnikáte v kadeřnictví bez ohledu na to, zda si pronajímáte křeslo, či vlastníte provozovnu, týká se vás až čtvrtá fáze, tedy 1. června 2018.
Jsem zaměstnaná v kadeřnictví, dotýká se mě EET?
Ne, evidence se týká pouze provozovatelů na základě živnostenského oprávnění nebo společností. Jako zaměstnance se vás evidence tržeb netýká, pokud nepodnikáte.
Je EET závislé na výši příjmu?
Ne, elektronická evidence je závislá na druhu přijaté platby – tedy pokud se jedná o jinou než bezhotovostní platbu, musíte se registrovat. Výjimky jsou pouze u ojedinělých a zcela nahodilých hotovostních plateb.
Co potřebuji pro EET?
Základem je autentizace a registrace. Poté potřebujete datové připojení a zařízení, které umožní platbu zaevidovat.
Jak probíhá autentizace a registrace k EET?
Jako první potřebujete podat žádost o autentizační údaje. Toto můžete učinit buď osobně na finančním úřadě, nebo prostřednictvím Daňového portálu (budete potřebovat mít datovou schránku a znát přístupové údaje). Jakmile obdržíte autentizační údaje, což bývá ihned, musíte se přihlásit ve webové aplikaci Daňového portálu, kde vyplníte všechny údaje o firmě. Vaše provozovna bude mít své číslo, které posléze bude na každé účtence a také v datové zprávě, kterou budete zasílat Finanční správě. Na základě těchto vyplněných údajů zažádáte o vydání certifikátu, který je nutný pro celý provoz EET.
Co datové připojení a zařízení?
Musíte si pořídit takové zařízení, které umožní platbu zaevidovat, spojit se s Finanční správou, přijmout jednorázový identifikační kód a údaje odeslat, jako i vytisknout účtenku, kterou dáte kupujícímu. A vaše datové připojení musí toto všechno zvládnout.
Jak dlouho dopředu se musím k EET přihlásit?
Není žádný stanovený termín, jak dlouho dopředu se musíte přihlásit. Je třeba počítat s časem na zavedení pokladního systému a připojení. A také na možné zdržení na straně státní správy. Doporučujeme začít řešit s dostatečným předstihem samotné vybavení k EET a registraci. Počítejte s tím, že tato 4. fáze se týká velkého množství podnikatelů a je tedy třeba počítat s vyšším časovým vytížením na straně registračních úředníků.
Jsem v kadeřnictví sám/sama a náklady na pořízení se mi zdají vysoké, existuje nějaké řešení pro opravdu malé provozovny?
Ano, stačí vám mobilní telefon či tablet a bezdrátová tiskárna! Je to jedno z nejlevnějších řešení pro malé podnikatele. Mělo by se jednat o smart phone/tablet s datovým připojením minimálně 3G a datovým tarifem. Stáhnete si jednoduchou aplikaci a prostřednictvím té komunikujete s Finanční správou. V současné době existují také aplikace zdarma, které můžete využít jak na telefonu, tak na počítači. Pokud již máte tedy počítač/tablet/smart phone, připojení k internetu a tiskárnu, stačí si pouze požádat o autentizaci.
Ve svém kadeřnictví také prodávám vlasovou kosmetiku. Jak je to s EET a tímto prodejem?
Na toto zákon o evidenci tržeb také pamatuje. Pokud je vaší hlavní činností kadeřničina (tedy stříhání, barvení, styling), nemusíte být součástí EET již v této druhé fázi, pokud prodej vlasové kosmetiky nepřesáhne tržby právě z vaší hlavní činnosti. Hlavním vodítkem je, že tržby z prodeje nejsou vyšší než 175 000 Kč ročně a zároveň nepřesáhnou 49 % z celkových tržeb. V tento okamžik je prodej činnost malého rozsahu, tzv. minoritní činnost, a povinná evidence se vás týká až od 1. června 2018.
POZOR: tržby = veškeré přijaté platby od zákazníků (nejedná se tedy o zisk)
Příklad č. 1 Vaše tržby v roce 2016 z výkonu kadeřnického povolání byly 560 000 Kč. V tom samém roce jste prodal/a vlasovou kosmetiku za 60 000 Kč. Celkové tržby byly tedy 620 000 Kč. Tržby z prodeje jsou v tomto případě 9,6 % a zároveň jsou nižší než 175 000 Kč. Elektronickou evidenci tržeb tedy začnete vést až od 1. června 2018.
Příklad č. 2 V roce 2016 jste za stříhání, barvení a styling vybral/a od klientů 250 000 Kč a za stejnou částku, tedy 250 000 Kč, jste také prodal/a přípravky vlasové kosmetiky. Celkové tržby jsou ve výši 500 000 Kč. Splňujete tedy obě podmínky – tržby z prodeje jsou na úrovni 50 % a ještě jsou vyšší než 175 000 Kč, evidenci tedy musí vést již od 1. března 2017.
Příklad č. 3 Rok 2016 pro vás znamenal tržby ve výši 150 000 Kč z kadeřnické činnosti a 150 000 Kč z prodeje výrobků. Celkově jste tedy utržil/a 300 000 Kč. Tržby z minoritní činnosti byly ve výši 50 % a ač nepřekročily stanovenou hranici 175 000 Kč, musíte se přihlásit k evidenci již od 1. března 2017.
Slyšel jsem, že účtenku mohu vystavit i elektronicky, co to znamená?
Samotnou účtenku můžete klientovi předat dvěma způsoby – buď v tištěné podobě ihned po přijetí platby, nebo elektronicky např. prostřednictvím e-mailu. V zákoně není stanovena forma předání účtenky, ale předpokládá se, že k elektronickému vystavení účtenky dojde v situaci, kdy je obchod realizován prostřednictvím internetu bez fyzické přítomnosti klienta. Ovšem finanční správa připouští, že elektronické předání účtenky je možné i v jiných situacích, pokud se na tom obě strany dohodnou. Pokud se tedy předem se svými klienty dohodnete, že jim účtenku s příslušnými kódy pošlete na e-mail a učiníte tak bez odkladu, je to možné. Je zde jedno poměrně veliké ALE. Nemůžete vystavit takovou účtenku bez souhlasu klienta a na prodejně musíte mít stejně možnost vystavit i tištěnou účtenku. Za nás bychom doporučovali spíše formu tištěné účtenky – dáte ji klientovi a už se o nic nemusíte starat a na nic nemusíte myslet.
Jak probíhá vlastně celá komunikace při vystavení účtenky?
S klientem se dohodnete např. na hotovostní platbě, řeknete tedy částku služby, kterou zadáte do systému. Systém odešle tuto částku společně s vašimi identifikačními údaji prostřednictvím aplikace na finanční správu. Ze systému je zasláno potvrzení o přijetí s unikátním kódem, který se následně vytiskne na účtenku. Tuto účtenku předáte klientovi. Evidované platby si můžete ověřit vy i klient – ve webové aplikaci Finanční správy si může klient ověřit svou účtenku, že je pravá, a vy si může ověřit tržby evidované pod svým jménem.
Co budu dělat, když mi vypadne internet?
Budete účtovat a tisknout jako normálně, ale místo unikátního kódu transakce bude na účtence váš podpisový kód. Jakmile dojde k obnově spojení, pokladna či aplikace odešle automaticky datovou zprávu o transakci a vám přijde potvrzení o přijetí, které bude opět obsahovat unikátní kód. Zde si dejte pozor na termíny – údaje o tržbě musíte odeslat nejpozději do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby!
Jak mohu evidovat tržby, když nemám vůbec připojení k internetu?
Pokud máte špatný nebo vůbec žádný přístup k internetu, můžete požádat správce daně (příslušný finanční úřad) o povolení evidovat své tržby ve zjednodušeném režimu. V tomto případě bude na vašich účtenkách pouze podpisový kód poplatníka a nikoli identifikační kód platby. Do 5 dnů musíte zajistit odeslání datových zpráv do systému Finanční správy. Můžete tedy zaběhnout na místo, odkud je možné odeslat datovou zprávu a jednou za 5 dní tak posílat své tržby. Bez povolení finančního úřadu však není možné tuto zjednodušenou formu využívat.
Musím vystavit účtenku, i když ji zákazník nechce?
Ano! Účtenku musíte vystavit nejpozději při uskutečnění evidované tržby a umožnit její převzetí (a je jedno, jestli fyzicky nebo elektronicky). Pokud tak neuskutečníte, vystavujete se riziku sankce.
Jak je to s dýškem?
Dýško je nepovinná platba, která vyjadřuje míru spokojenosti zákazníka s poskytnutými službami a není nijak upravena. U dýška z hlediska evidence tržeb záleží na tom, zda přijde zaměstnanci či zůstává podnikateli. U zaměstnance se jedná o příjem, který podléhá dani z příjmu fyzických osob, u podnikatele se jedná o příjem ze samostatné činnosti, který podléhá evidenci tržeb a zároveň by se měl řádně zdanit.
Existují nějaké výjimky, abych tu evidenci vést nemusel/a?
Elektronická evidence tržeb je povinná pro všechny kadeřnice a kadeřníky, kteří přijímají platby v hotovosti nebo platební kartou… Jedině, pokud byste akceptovala pouze a jedině převod na účet, tak potom vést EET nemusíte. Ale ruku na srdce – stejně nakonec všichni přijímáme hotovost a platbu kartou…
Více informací naleznete na webu, který právě pro tyto účely zřídilo Ministerstvo financí ČR a Finanční správa ČR, www.e-trzby.cz.