Tento fenomén ožívá s prvními vlahými večery a končí až se závanem studeného podzimu. Léto přímo vybízí, abychom všechny večery a víkendy trávili venku, nejlépe na zahradě, ve společnosti našich přátel. Co může být lepšího, než se sejít, něco dobrého si ugrilovat, poslouchat dobrou muziku a bavit se.
Abychom rozproudili zábavu ještě o trochu více a probudili malé dítě v nás, udělejme tu naši zahradní párty zajímavou nejen jídlem, ale také hrami! Že nehrajete? Že to bude trapné? Nenechte se odradit! Přes možná počáteční nedůvěru či neochotu si určitě užijete spoustu zábavy a možná budete překvapeni, kolik je v nás touhy zvítězit (a občas si i trochu zašvindlovat). Přinášíme vám několik nápadů na společenské hry vhodné ven, které nemají složitá pravidla a dají se hrát téměř kdekoliv.
Užijte si víkend!
PÉTANQUE
Tato francouzská hra známá z různých filmů má poměrně jasná a jednoduchá pravidla. V běžně dostupné sadě je 6 velkých kovových koulí a jedna malá dřevěná, která se nazývá košonek. Rozdělíte se do dvou družstev po dvou nebo třech hráčích nebo si to můžete rozdat jeden na jednoho. Hodem mincí vylosujete ten tým, který bude začínat. Hráč týmu A jako první hodí košonek do vzdálenosti 6 – 10 m a poté hodí svou první kouli. Poté hodí hráč týmu B. Pokud hodí blíž košonku, pokračuje tým A, pokud je dále od košonku než tým A, pokračuje tak dlouho, dokud nebude blíž (nebo mu nedojdou koule). Tímto stylem se obě družstva střídají. Hází tedy vždy ten tým, jehož koule je dál od košonku. Hra končí tehdy, když ani jeden tým nemá koule na házení. Poté se sečtou body – bod získává ten tým, který má kouli blíže košonku. Pokud tam má více koulí, získává tolik bodů, kolik koulí je blíže košonku, než jsou soupeřovy koule.
Stručně řečeno – proti sobě stojí dva týmy a postupně získávají body tím, že své koule umisťují blíže k cíli než soupeř.
CROSSBOULE
Venkovní hra Crossboule je hitem mezi venkovními hrami. Crossboule se hodně podobá venkovní hře Pétanque, která je jednou z nejstarších sportovních her na světě. Na rozdíl od něj je však hra Crossboule jemnější a někteří by mohli tvrdit i mnohem zábavnější. Nespornou výhodou je, že hrací koule nejsou železné, ale textilní. Míčky jsou vyrobeny ze speciální, na extrémní odolnost testované textilie a plněné malými kuličkami, tudíž jsou velmi odolné a vydrží opravdu hodně. Crossboule tak lze hrát v různých terénech a na jakémkoliv typu povrchu, od přírodní cesty s trávou a kameny přes beton, asfalt až po sníh. Hrát můžete i ve vodě, třeba v bazénu.
Pravidla jsou jednoduchá. Stejně jako ve hře petanque, má každý hráč tři míčky pétanque, kterými se chce co nejblíže dostat k cílové kouli, tzv. „prasátko„. Shodné s hrou petanque je i to, že hraje vždy ten, kdo má svůj míček momentálně od „prasátka“ dále. Po odházení všech míčků si hráč, jehož míček je nejblíže „prasátku“, přičte bod. Podle výsledné „figury“ může získat až 5 bodů – za míčky, které se prasátka dotýkají. Set vyhraje ten, kdo dosáhne 13 bodů. Jedno utkání se přitom hraje na dva vítězné sety. Proti sobě stojí dva hráči či týmy. Stejně jako v petanque hraje vždy ten, kdo má svůj míček momentálně od „prasátka“ dále.
KROKET
Kroket je hra, ve které se na travnatém hřišti holí podobnou dřevěné palici údery posouvají koule skrz branky k cílovému kolíku. Tato hra je pro párty ideální, skvěle se dají kombinovat dospělí s dětmi a vytvářet různě velké týmy. Pravidla mezinárodního kroketu jsou poměrně složitá, nicméně představíme vám pravidla našeho domácího zahradního kroketu, která jsme si upravili k naší spokojenosti a pro jednoduché vysvětlování.
V každé sadě je 6 dřevěných holí a 6 různobarevných dřevěných míčů, dva pruhované kolíky a devět očíslovaných branek. Rozmístění branek je čistě na vás, využívá se několik různých tvarů, kdy se rozmístí branky, mezi ně se umístí jeden kolík, který se trefuje v průběhu hry a na konci je druhý kolík, který vyznačuje cíl. Rozdělte se na týmy po dvou či třech lidech. První začíná ten tým, jehož barva je na kolíku jako první. Umístí kouli na startovací místo a úderem se snaží trefit do první branky, pokud brankou projede, má jeden úder navíc, pokud ne, hraje další tým v pořadí podle barevných proužků na cílovém kolíku. Další údery navíc můžete získat po zasažení koule protihráčů. Tento úder navíc se v naší zahradní verzi získává až po projetí poloviny trasy a zasažení prvního dřevěného kolíku. Úder se nazývá krokování a probíhá takto: hráč na tahu zasáhne cizí kouli, po zásahu ji vezme a umístí ji ke své kouli, přišlápne svou kouli nohou a prudce do ní udeří. Tímto úderem soupeřova koule odletí pryč. Účelem je, aby vaše koule zůstala na místě a soupeř byl zpomalen ve svém postupu. Poté máte ještě jeden úder navíc.
Pokud během hry vyletí koule z hřiště (např. křoví na zahradě, písek apod.), ručně se umístí na nejbližší pomezní čáru. Vyhrává ten tým, který projede ve správném pořadí všechny branky, trefí se do prvního kolíku a poté dojede až k cílovému kolíku a zasáhne ho.