Nové nápady znamenají nové výzvy, oživují staré sny a přináší nové. A založení vlastního salonu je určitě snem mnoha kadeřníků a třeba je právě ten letošní rok ten, který je k tomu dovede a splní tu touhu po vlastním prostoru, takovém malém světě, kde budou svým vlastním pánem.
Aby vám z toho všeho zařizování a vyřizování, plánování, vybírání a inspirování nešla hlava kolem, probrali jsme se informacemi a dali dohromady všechno, co si myslíme, že byste měli vědět. Pokusíme se odpovědět na ty nejpalčivější otázky, kde a co máme zařídit, kam se obrátit, na co nezapomenout a koho eventuálně oslovit.
Živnost
Přepokládáme, že jste ať již začínající nebo zkušený kadeřník, a tedy máte oprávnění k podnikání, tedy živnostenský list. Kadeřnictví je živnost řemeslná, tedy musíte mít příslušné vzdělání v tomto oboru (výuční list, maturitu, rekvalifikaci), případně odbornost můžete nahradit dokladem o praxi v oboru, která by měla být v délce nejméně šest let. Pokud některou z těchto věcí nesplňujete, můžete využít možnosti ustanovit si tzv. odpovědného zástupce, který se za vás svou kvalifikací zaručí. Pokud o tom však skutečně uvažujete, je lepší nejprve nabrat zkušenosti, osahat si práci v kadeřnictví a pak teprve se rozhodnout, zda je to to pravé pro vás. Nezapomeňte se pak nahlásit na finanční úřad a nechte si přidělit daňové číslo, přihlaste se k platbě sociálního a zdravotního pojištění a najděte si spolehlivou účetní… Budete také potřebovat účet, který bude ideálně výhradně pouze pro potřeby kadeřnictví (nejen vaše účetní se vám poděkuje, ale i vy budete mít mnohem lepší přehled o všech nákladech a výnosech).
Nový salon
Pokud jste pevně rozhodnuti jít do „svého“, máte několik možností. Můžete si založit nový salon pod svým jménem a postupně si vybudovat svůj salon a svou značku. Další možností je využít už zavedené sítě kadeřnických salonů, tzv. franšízu. Majitel takové značky sítě salonů vám poskytne know how, doporučení, pravidla… budete mít tedy méně práce s vymýšlením a vaše kadeřnictví bude pod značkou franšízy, kterou lidé znají (McDonald ve světě kadeřnictví). Nicméně si řekněme, že franšíza v oblasti kadeřnických salonů není na českém trhu úplně rozšířená. Také můžete koupit zavedený salon, zde je výhodou, že je prostor zkolaudovaný a ať již se dohodnete na odkupu i vybavení či bez, tak vám odpadají starosti s úřady.
Prostory & umístění
Najít ty nejlepší prostory bývá asi největší problém. Jsou buď malé, tmavé, nebo naopak moc velké, či na ne úplně nejlepším místě. Nespoléhejte se pouze na inzeráty, poptejte se kolem sebe, využijte sociální sítě, projděte si místa, kde byste salon chtěli, možná najdete prostor, který chce někdo pronajmout nebo prodat, ale nepodal inzerát. Štěstí přeje připraveným a odvážných. Jakmile najdete takový prostor, který se vám líbí, zkuste se projít kolem. Jaká je dopravní dostupnost? Kde se dá zaparkovat? Jak daleko je zastávka? Jak vypadá lokalita ve dne? A jak v noci? Proč je k pronájmu / prodeji? Jaká je v okolí konkurence? A mám na nájem / nákup dost peněz? Poptejte se v okolních obchodech, zeptejte se místních, podívejte se do místních skupin třeba na Facebooku, jestli náhodou něco víc nezjistíte.
Finance & plán
Tím se dostáváme k další otázce a tou je otázka financí. Sedněte si a napište si, kolik peněz chce do salonu investovat. Podívejte se na to reálně, sundejte růžové brýle a zkuste si představit, že po nějaké období budete vydělávat pouze a jedině na nájem. Uvědomte si, že v průběhu přizpůsobování prostoru se mohou objevit nenadále situace, které bude potřeba řešit. Např. výměna elektrických rozvodů, protože jste najednou zjistili, že zásuvky sice vypadají super, ale jsou špatně udělané a nevydrží provoz kadeřnictví. Nebo je potřeba vyřešit vodovodní přípojka jinak, než jste si mysleli. Případně při pokládání nové dlažby dojde k tomu, že musíte podlahu udělat od základů. Vždy počítejte s tou horší variantou. Budete pak mile překvapeni, že nenastala a za „ušetřené“ peníze si pak můžete pořídit např. lepší křeslo nebo nový kávovar.
Zde se na chvilku ještě zastavíme. Otázka financí je asi nejčastějším problémem při zařizování nového salonu / rekonstrukci. S čím musíte počítat při plánování rozpočtu?
- náklady na samotnou rekonstrukci vč. rezervy (počítejte s min. 25 % navíc)
- náklady na provoz – nájem, energie, služby, popelnice, speciální svoz např. pro žiletky
- náklady na finanční služby – vedení účtu, platební terminál, % z provedených plateb
- náklady úvěru – splátky, úroky
- náklady na hudbu – ano, pokud chcete poslouchat hudbu v salonu, musíte platit poplatky, a to nejen ty koncesionářské, ale také ty autorské
- náklady na pořízení vybavení – mycí boxy, křesla, zrcadla, poličky, elektronika
- náklady na běžný provoz typu hygienických a toaletních potřeb
- náklady na servis pro klienty – čaj, káva, ale také hrnky a skleničky
- náklady na opotřebení věcí – když se rozbije fén / kulma / žehlička
- samozřejmě pak náklady na pořízení základní vlasové kosmetiky
- náklady na marketing – tedy propagaci služeb
- a další náklady, které bychom nazvali rezervou na horší časy
A to se bavíme o investicích peněžních, ještě je potřeba připočítat velké investice časové! Vyvarujte se přehnaných plánů, velkých očí a růžových brýlí. Jak jde o peníze, tak jdou žerty stranou a je potřeba se nad vším pořádně zamyslet a vše důsledně naplánovat. Nedokážeme za vás přesně stanovit, kolik budete potřebovat, ale můžeme celkem dobře odhadnout, že se bavíme o částce až kolem jednoho milionu korun. Záleží na velikosti salonu a vašich požadavcích.
Pojištění
Víte, že se zákona musíte mít pojištění pro podnikatele? Nezapomeňte na něj! Zachrání vám spoustu nervů. Bavíme se o základním pojištění, které zahrnuje pojištění majetku, ale také odpovědnosti za škody (a to je bez debat něco, co byste mít měli za všech okolností). Také se určitě podívejte na další typy, jako je třeba pojištění v nemoci či přerušení provozu. Každý den, který nepracujete kvůli nemoci nebo jiným příčinám, vás stojí nervy a peníze. A pojištění vám dokáže celou situaci ulehčit.
Nájemní smlouva
Nájemní smlouvu na nový prostor si raději nechte zkontrolovat právníkem! Je to sice dodatečný výdaj, ale může vám do budoucna ušetřit spoustu zbytečných starostí. Na jak dlouho se smlouva uzavírá? Jaké jsou podmínky vypovězení smlouvy? Jak se stanovuje nájemné? Jak se zvyšuje / snižuje nájemné v závislosti na inflaci? Pokud prostor rekonstruujete, je možnost slevy z nájmu? Je prostor zkolaudovaný? Jako co je prostor zkolaudovaný? Takové a další otázky je opravdu nejlepší probrat s právníkem a nespoléhat se na to, že na internetu někdo něco řekl.
Úřady
Máte podepsanou nájemní smlouvu, převzali jste si prostory a jste připraveni pustit se do pověstného boje s úřady. Nyní stojíte na pomyslné křižovatce a nabízí se tři možnosti, jak se s celou situací vypořádat – najmout si odborníka, který za vás vše vyřídí, nebo si dojít na příslušné úřady a předem se informovat, co budete potřebovat pro zprovoznění kadeřnictví, třetí možností je pak zařizovat a doufat, že to nějak dopadne. Předpokládáme, že poslední příklad se vás netýká, najmutí odborníka zasahuje do rozpočtu, budeme se tedy zabývat tím druhým. A za nás říkáme – nebojte se zeptat klidně pětkrát, a hlavně se ptejte ještě před tím, než se do čehokoli pustíte.
A kam se jít zeptat? Pokud se jedná o prostor, kde již bylo kadeřnictví a prostor je jako kadeřnictví zkolaudovaný, tak potřebujete navštívit krajskou hygienickou stanici a domluvit se s hasiči. Ta pravá zábava nastává, když se jedná o prostor, který není původně schválený jako kadeřnictví. Tam budete potřebovat ještě navštívit stavební úřad a informovat se, jak je to s tzv. změnou užívání a kolaudací prostoru pro účely kadeřnictví. Ke kolaudaci pak budete potřebovat jak stanovisko krajského hygienického úřadu, tak hasičů.
Žádost
Žádost o změnu užívání má svůj daný obsah a posíláte ji na hygienickou stanici příslušnou k místu, kde jste si prostor pro kadeřnictví vybrali.
Co musí obsahovat?
- označení žadatele (jméno, firma, adresa, IČ, kontakt)
- adresu navrhované provozovny
- počet pracovníků a doba pracovní činnosti v jednom dni (pozor, tam kde není zajištěno přirozené osvětlení, nesmí pracovník pracovat více než 4 hodiny v jednom dni, pokud si tedy zařizujete kadeřnictví např. v obchodním centru, je potřeba se předem informovat na výjimku z tohoto pravidla)
- druh a rozsah poskytovaných služeb (podle živnostenského oprávnění)
Součástí žádosti musí být zjednodušená projektová dokumentace (nákres) s půdorysem a popisem prostor a jejich vybavení. Musíte tedy uvést, k čemu byly původně prostory využívány, jaké budou stavební úpravy, jak bude provozovna vypadat po úpravách (místnosti, podlahy, využití), jak budete vytápět a větrat, jak osvětlovat, odkud budete brát pitnou vodu, jak budete vodu ohřívat, kde bude toaleta, jak bude vybavená, kde budou umístěny úklidové prostředky a jak a kde se budete převlékat do pracovního oděvu.
Podle rozsahu rekonstrukce je také nutné počítat s tím, že při bourání příček a podlah budete také muset předložit např. vyhodnocení hluku na stavbě apod. A nezapomeňte, že sice soused říkal, že je to úplně v pohodě, protože tahle zeď není nosná, ale pokud soused není certifikovaný statik, tak bychom mu nevěřili ani nos mezi očima. Při bourání tedy bez statika ani ránu!
Provozní řád
Provozní řád je nedílnou součástí dokumentů, které vám musí schválit hygienická stanice, a to ještě před zahájením činnosti. Bez tohoto schválení nesmíte provozovnu otevřít. Také jej musíte mít v provozovně vyvěšený a přístupný k nahlédnutí.
Provozní řád musí zejména obsahovat:
- podmínky činnosti
- použití strojů, přístrojů a dalších zařízení
- zásady prevence vzniku infekčních a jiných onemocnění, ke kterým by mohlo dojít nesprávně poskytnutou službou, včetně podmínek dezinfekce a sterilizace
- zásady osobní hygieny zaměstnanců a ochrany zdraví spotřebitele
- způsob zacházení s prádlem a očisty prostředí provozovny
Hygienické požadavky
Všichni pracovníci musí být poučeni ochraně veřejného zdraví. Ještě minulý rok byla povinnost mít zdravotnický / potravinářský průkaz, tato byla ale zrušena s účinností od července 2023. Na co si dávat pozor při žádosti na hygienickou stanici? Hygienické stanice kladou poměrně velké požadavky na zajištění úklidové komory s výlevkou s teplou a studenou vodou a prostorem pro uložení úklidových pomůcek. Zároveň součástí provozovny by měla být šatna. Pro pracovníky v kadeřnictví musí být k dispozici WC s předsíňkou vybavenou umyvadlem s tekoucí pitnou vodou (do 5 pracovníků stačí jedno WC). A pozor WC pro klienty není povinné! Plochy podlah musí být omyvatelné a dezinfikovatelné, ostatní vybavení taktéž musí umožňovat snadnou údržbu s použitím dezinfekčních prostředků. Není stanoven konkrétní povrch, pouze to, že se musí dobře udržovat… takže je zcela na vaší fantazii a hlavně praktičnosti, jaký povrch zvolíte. Za nás je určitě nesmrtelné lino, které se vyrábí v mnoha krásných dekorech, betonové povrchy jsou také super, dlažba je výtečná, ale pozor na padající nástroje, aby byla dlažba trvanlivá a neoštípla se.
Častým dotazem je kdo a kdy musí sterilizovat nástroje. Sterilní nástroje je třeba mít všude tam, kde dochází k porušování integrity kůže (např. holičství, pedikúra, tetovací studia). Sterilizace se provádí ve vlastním sterilizátoru na provozovně nebo smluvně mimo provozovnu.
Budete v salonu používat žiletky? Musíte si pořídit uzavíratelnou nádobu na jejich uložení a poté si zajistit jejich likvidaci prostřednictvím specializované firmy, která tuto nádobu např. 1x týdně odveze, jedná se totiž o nebezpečný (infekční) odpad. Minimálně musí dojít k odvozu 1x měsíčně musí dojít k hlášení na kontrolní orgány a evidenci odpadu, což ale vše zařizuje právě odvozová firma.
BOZP desatero
BOZP, neboli Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, je zákonem stanovené nařízení, kterým se určuje, jak má být práce v dané provozovně bezpečná a zdraví neohrožující. Je to tedy dokument, který říká, jak bezpečně pracovat, jak činnost vykonávat a co naopak nedělat.
- Podle nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, musí být přímo na pracovišti zajištěna tekoucí pitná voda.
- Pracovní místo udržujte v čistotě a pořádku, podlahy čisté, rovné a nekluzké. Vlasy poletující kolem mohou způsobit podráždění, proto je odkliďte z podlahy, pomůcek a nástrojů bezprostředně po znečištění.
- Nástroje by měly být lehké a snadno uchopitelné. Elektrické přístroje pravidelně kontrolujte a revidujte (pro revize nepřipevněných spotřebičů držených v ruce a prodlužovacích a odpojitelných přívodů platí lhůta 1x za 12 měsíců).
- Provozovna by měla být vybavena křesly s nastavitelnou výškou. Výšku dle potřeby upravujte s cílem vyhnout se jednostranné námaze.
- Práce vyžadující dlouhé stání způsobuje velkou zátěž zad, boků a nohou. Střídejte stání a sezení při práci, k tomu může posloužit například vhodný taburet. V případě potřeby noste zdravotní punčochy.
- Vytvořte si dostatek prostoru pro volný pohyb kolem křesla zákazníka i u mycího boxu.
- Harmonogram prací by neměl být příliš nabitý, že nezbývá čas na přestávky. Dodržujte zákoník práce a dejte si přestávku na jídlo a oddech nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. Dopřejte si čas na regeneraci.
- Šampon rozpouštěný ve vodě je nejběžnější směsí v kadeřnické práci. Voda v kombinaci s látkami rozpustnými v tuku, které šampony obsahují, rychle vysušuje pokožku a může způsobovat trhlinky. Barvy na vlasy obsahují peroxid vodíku, který má neblahý vliv na pokožku, oči a dýchací ústrojí. Při manipulaci s chemickými látkami a přípravky v kadeřnictví používejte jednorázové rukavice nebo ochranné rukavice pro práci se zesvětlovači a rozpouštědly. Při mytí či barvení vlasů používejte zástěru. Dbejte na to, aby ruce nebyly často mokré.
- Při nákupu kadeřnických potřeb pořizujte pouze ty, které odpovídají minimálním požadavkům na zdraví a životní prostředí a kontrolujte datum spotřeby výrobku.
- Pro udržení zdravého vzduchu na pracovišti často větrejte.
(použity informace z agentury EU-OSHA)
Požární ochrana
Jedním z dalších dokumentů, které musíte mít vypracované, je tzv. požárně bezpečnostní řešení. Tedy, jak budete postupovat v případě požáru, kde je únikový východ, kde jsou umístěné hasicí přístroje a kolik jich potřebujete na m2 plochy kadeřnictví. Podle Vyhlášky č. 246/2001 Sb., která stanovuje podmínky požární bezpečnosti, by měl být hasicí přístroj dostupný v každém patře budovy a na každých 200 metrů čtverečních plochy (to jsou základní požadavky, se kterými musíte počítat a je možné, že hasiči budou požadovat větší počet, ale menší určitě ne). Budete také potřebovat zařídit revizi od hasičů, bez toho kolaudace nebude.
Kolaudace
Máte všechny dokumenty v ruce a do nové provozovny jste pozvali zástupce stavebního úřadu, hygienické stanice a hasičů. Pokud jste si vše předem připravili a předem se informovali, tak určitě kolaudace proběhla bez problémů a můžete se postupně připravovat na své první klienty! Už jen pár nezbytností a provozovna je připravena ke slavnostnímu přestřihnutí pásky.
Provozní doba
A těmi nezbytnostmi je zřetelné označení provozovny a na viditelném místě umístěná provozní doba, název firmy, která kadeřnictví provozuje, a její sídlo, stejně jako oprávněná osoba. Na viditelné místě visí provozní řád, požární řád a ceník.
Hudba
Nakonec se dostáváme asi k nejvíce kontroverzní části provozu kadeřnického salonu… a tou je placení poplatků za hudbu. Mnozí z nás milují hudbu, která běží jako kulisa, dokresluje atmosféru, motivuje i působí jako relaxace. Ať již ji chcete používat jakýmkoli způsobem, jakmile ji pouštíte i klientům, musíte zaplatit autorům za její poslech. Co a komu tedy musíte platit, když si chcete v salonu pouštět hudbu?
Jako první se vás týkají koncesionářské poplatky za rozhlas, pro rok 2024 se jedná o 45 Kč měsíčně. Tento poplatek je povinný pro všechny majitele rádia, bez ohledu na velikost provozovny.
A jako druhé se vás týkají poplatky autorům hudby, které v České republice spravují dvě organizace – OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním) a Intergam, které zastupují většinu autorů pro naši oblast. Jejich poplatky se stanovují podle velikost obce a podle počtu reproduktorů. A musíte platit obojí, protože každá zastupuje jiné umělce. Můžete také využít služeb internetových rádií, které pro výpočet používají rozměr plochy salonu a poskytují spíše alternativní hudbu. Pokud tedy chcete známé muzikanty, musíte na OSA a Intergram, pokud hledáte jen podkres a je vám jedno, že jsou to neznámé skladby, hurá do internetového rádia.
Jediným okamžikem, kdy neplatíte poplatky OSA a Intergram, i přesto, že máte rádio v salonu, je okamžik, kdy je rádio v zázemí a klienti ho nemohou slyšet.
Určitě se sami sebe ptáte, jestli musíte platit poplatky, pokud využíváte (a platíte) některé ze streamovacích služeb (Spotify, Apple Music, YouTube Music, Tidal, Deezer, SoundCloud apod.). Ano, musíte. Platba těmto platformám je za poskytnutí možnosti poslouchat jako soukromá osoba, pokud budete chtít tyto služby využívat pro salon, jedná se už o veřejný poslech a na něj se již vztahují poplatky.
Rezervační systém
Jedním z další výdajů, které se vám mohou a nemusí týkat, je nastavení rezervací klientů. Stále ještě využíváte papírový diář? A není to škoda? V současnosti existují úžasné rezervační systémy, které si nastavíte podle svých potřeb a jejichž základní funkce jsou většinou zdarma.
V jednom tak získáte plánovací kalendář i databázi klientů, takže máte přehled, kdy tu byl naposledy a co jste dělali, stejně tak jako co si klient koupil. Zároveň můžete mít mobilní aplikaci a pokud budete chtít, tak můžete také přímo nastavit zasílání upozornění na blíží se termín prostřednictvím emailu nebo SMS. Zní to skvěle, že? Určitě vás bude zajímat cena, tak tam se pohybujeme měsíčně od 0 Kč do 1 500 Kč podle rozsahu služeb, které chcete využívat.
Máte všechno? Tak to jste připraveni! Gratulujeme, váš nový salon může zahájit svou činnost.
Nezapomeňte nám dát vědět a pochlubit se, jaký krásný salon jste vytvořili. Zaslouží si své místo na stránkách našeho časopisu a my ho rádi zveřejníme. Kam napsat? Na grismagazine@gmail.com!
Cover photo by Giorgio Trovato on Unsplash