Krásné a zdravé vlasy jsou snem mnoha z nás a správná péče je klíčem k dosažení takového cíle. Naše vlasy jsou vystavené různým vlivům v průběhu celého dne, ať již se jedná o tepelnou úpravu, stylingové přípravky, UV záření, prachové částice, pyly apod. Samozřejmostí péče o vlasy je profesionální vlasová kosmetika. Péče o vlasy začíná šamponem, který je očistí od všech vlivů okolního prostředí a následují další kroky, které určitě nemůžete vynechat. A mezi takové základní patří právě kondicionéry a masky. Proč je používat a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Použít pouze šampon a nic víc nedělá vlasu dobře a v konečném důsledku jej poškozuje. Proč? Vlas je potřeba vyčistit od nánosu produktů, nečistot a prachu, k tomu slouží šampon, který svým působením vlas otevírá, tedy zpřístupňuje jej produktu, aby mohl dělat to, k čemu je určený, tedy čistit. Poté je potřeba vlas uzavřít a zabránit tak jeho poškození vlivem vnějších faktorů. A právě k tomu slouží kondicionér, jehož používání po každém mytí vlasů bychom měli dodržovat. K vhodné kombinaci šamponu a kondicionéru pak nastupuje ještě maska. Jaký je v tom vlastně rozdíl? Kdy vlastně masku používat a musíme používat obojí?
Kondicionér
Kondicionér je obvykle lehký krém, který vždy doprovází šampon. Aplikuje se po použití šamponu a jeho hlavním účelem je díky svému pH uzavřít vlasové kutikuly. Snižuje tak možnost poškození vlasu, chrání před vysoušením a tím i lámavostí a dalším poškozením.
U poškozených vlasů (a nejen u nich) hraje kvalitní kondicionér zásadní roli při obnově hydratace a prevenci dalšího poškození. Poškozené vlasy často postrádají vlhkost, což vede k jejich vysušování, křehkosti a lámavosti. Pravidelně používaný kondicionér pomáhá doplnit ztracenou vlhkost a poskytuje vlasovému vláknu hydrataci a výživu. Pomáhá také zlepšit pružnost vlasů, čímž snižuje riziko roztřepených konečků.
Jednou z klíčových vlastností kondicionéru na vlasy je jeho rychlý účinek. Obvykle se kondicionéry aplikují po umytí vlasů šamponem a před opláchnutím se na vlasech nechávají krátce působit, obvykle jen pár minut.
Maska
Maska je pak většinou něco navíc, je silnější a většinou také hutnější svým složením a může být zaměřena na konkrétní problémy. Například šampon i kondicionér je z řady na barvené vlasy, maska pak se může zaměřit na problémy s pružností vlasů či jejich stárnutí. Nebo právě po létě je maska ideální pro intenzivní regeneraci vlasů vysušených sluncem, mořskou nebo chlorovanou vodou a nepravidelnou rutinou.
Maska je vlastně taková třešinka na dortu, dodává vlasům ještě více života a používá se jednou za několik mytí. Obsahuje intenzivnější pečující složky, které dokáží projít hlouběji do vlasu, než péče kondicionéru. Nechává se na vlasech déle působit a obvykle se aplikuje jednou týdně, či za dva týdny, podle aktuální kondice vlasů. A na masku v některých případech patří kondicionér, zejména ty proteinové potřebují uzavřít vlas kondicionérem. Nikdy naopak!
KONDICIONÉR VS. MASKA
Kondicionér
- změkčuje vlasy a usnadňuje rozčesávání.
- zlepšuje lesk a vyhlazenost vlasů
- může chránit vlasy před poškozením tepelnými nástroji
- je určený pro rychlou péči
- používá se po každém mytí vlasů
- lehčí koncentrace účinných látek
- krátká doba působení
Maska na vlasy
- poskytuje intenzivní hydrataci a vyživuje vlasy
- obnovuje poškozené vlasy a snižuje lámavost
- zlepšuje pružnost a odolnost vlasů
- poskytuje intenzivní a hlubší účinky
- používá se každé 2-3 mytí vlasů
- vyšší koncentrace aktivních složek
- delší doba působení
Tedy správné pořadí je šampon (vlasy po umytí šamponem jemně vymačkejte do ručníku), naneste masku, nechte působit, spláchněte a opět zbavte vlasy přebytečné vody, posléze aplikujte kondicionér a po spláchnutí vlasy vymačkejte do ručníku. Nakonec patří na vlasy ochrana pro tepelnou úpravu a posléze vyfénovat a upravit.
Tak i my už máme jasno!
Cover photo by ian dooley on Unsplash