Všichni se shodneme, že nejkrásnější vlasy jsou takové, které jsou pevné a lesklé. A aby takové byly, musí být zdravé jak vlasy, tak vlasová pokožka. Neustálé česání, fénování, žehlení či natáčení, gumičky, sponky, častější mytí… a vlasy jsou vyčerpané stejně jako my po pořádném večírku. Jsou matné, bez lesku, jednoduše unavené. A samozřejmě i na vlasy působí náš stres, okolní prostředí, drobné částečky prachu se nám usazují nejen ve vlasech, ale také na pokožce hlavy a pleti. Jsme zvyklí si pleť pravidelně dvakrát denně čistit, používat tonika, krémy a masky, jednou za čas si pak dopřejeme peeling. Ale co naše pokožka hlavy a naše vlasy? Používání kvalitního šamponu a kondicionéru můžeme přirovnat k běžné péči o pleť, ale jednou za čas určitě potřebujeme i trochu větší péči. To nastává čas na peeling, čištění a vyživení vlasů a vlasové pokožky.
DETOX PRO VLASY
Detox pro vlasy zní možná trochu zvláštně, nicméně určitě doporučujeme jednou za čas věnovat svým vlasům trochu více než jen obvyklý šampon a kondicionér. Pořiďte si speciální hloubkově regenerační nebo detoxikační šampon, kondicionér a masku a jednou za čas i udělejte večer jen pro sebe. Vezměte si knížku, naložte se do vany, zapalte svíčky, pusťte si příjemnou hudbu a věnujte se jen a jen sobě, svým vlasům a vlasové pokožce.
Kdy je vlastně ten okamžik, kdy použít nějaký vlasový peeling? A proč to dělat? Na to jsme se zeptali australského kadeřníka, Kevina Murphyho.
Kevine, můžeš nám říct, jaké jsou zdravotní výhody peelingu pokožky hlavy a vlasů? Zdravá vlasová pokožka vede k dlouhodobému lepšímu zdraví vlasů. Vlasy vyrůstají z vlasových cibulek, které jsou těsně pod povrchem kůže, jejich zdraví pak ovlivňuje budoucí růst vlasů. Péče o pokožku hlavy je tedy naše investice do budoucnosti našich vlasů.
Jak takový peeling ovlivňuje fyzický vzhled vlasů? Zdravá pokožka hlavy znamená, že kožní maz je regulovaný a vyvážený, pokožka není šupinatá, začervenalá, nezdravá pokožka hlavy naopak přechází z mastné do suché a zpátky, což má za následek mastné a ochablé vlasy, možné suché konečky, menší objem a méně lesku, pokožka hlavy pak může vypadat podrážděně, červeně nebo napjatě.
Jak často by se měl peeling používat? Osobně bych se přikláněl k tomu, abychom používali exfoliační přípravky zhruba tak každé třetí až čtvrté mytí.
Existují nějaké návyky, které by u někoho mohly způsobit, že by potřeboval častější péči? Tak jako každý člověk je jiný, tak jsou i jiné požadavky na peeling. Pokud již máte problémy s pokožkou, možná z počátku budete chtít používat čistící kúry častěji. Někteří lidé zase mohou mít problémy kvůli rušnému životnímu stylu, cvičení či plavání, jiní zase jsou bez problémů. U sebe jsem pozoroval, že mám více potíží s pokožkou hlavy, když hodně cestuji.
Jaký je tvůj nejoblíbenější postup exfoliace? Péče o pokožky hlavy je hlavně o rovnováze, chcete ji pomalu vyživovat a navrátit ji zdraví a tím zlepšit i kvalitu vlasu. Používám péči přímo navrženou pro péči o vlasovou pokožku. Začínám vždy na vlasové linii vepředu a vzadu a krouživými pohyby bříšek prstů postupuji směrem k vrcholu hlavy a zase zpět k linii. Vmasíruji tím produkt do pokožky, šetrně odstraním nečistoty z kůže a zároveň si užívám příjemnou masáž.
Existují nějaké mylné představy, které jsi slyšel o peelingu vlasové pokožky? Ano, dříve jsme se obecně domnívali, že pokožka hlavy je jiná než např. pleť na obličeji, ale nyní víme, že tomu tak není. O pokožku hlavy bychom se měli starat stejně jemně jako se staráme o pleť. Takže žádné agresivní chemikálie, ale šetrné čisticí a vyživující složky.
Kdo by peeling používat naopak neměl? Rozhodně lidé, kteří mají nějaké vážné kožní onemocnění. Tam bych doporučoval konzultaci s odborníkem na vlasovou pokožku, trichologem.
Doporučujeme