Balayage je jednou z nejoblíbenějších technik prosvětlování vlasů s nejhůře vyslovitelným názvem. Nebudeme zmiňovat, jaká různá jména tato technika dostala (ale rádi si je přečteme v komentářích), správně se to vyslovuje ba-le-jáž.
Název vychází z francouzského slova „balayer“, což znamená zametat a odkazuje na techniku, kdy se zesvětluje od ruky, ne pravidelně v proužcích jako klasický melír.
Historie
Dokázali byste odhadnout, ze kterého období pochází balayage? Většina z nás by asi označila 90. léta, ale pravda je, že tato technika sahá zhruba do počátku 70. let 20. století a určitě nepřekvapí, že pochází z Paříže. Pro oddělení jednotlivých zesvětlených pramenů se používala vata, aby nedošlo k obarvení vlasů mimo zamýšlené prameny, můžete se tedy dokonce setkat s označením „balayage a coton“.
Není divu, že právě Francie je kolébkou techniky, která ve svém výsledku připomíná sluncem políbené vlasy, zesvětlené pouze na místech, kde potřebujete vykreslit a dodat vlasům trojrozměrný pocit. Vlasy pak vypadají opravdu skvěle a nesou přirozený vzhled. Z Francie se tento styl barvení velmi rychle rozšířil do USA, kde si již nikdo bez balayage nedokáže představit kadeřnický salon a kdo nemá balayage jako by ani pomalu nebyl.
Výhody
A její nesporná výhoda? Perfektně udělaná balayage přirozeně odrůstá a vypadá výborně dlouhou dobu. Díky přirozenému vykreslení štětcem nevznikají tvrdé přechody a tedy ani odrůstání není problém. Pokud klientka chce jemnou změnu, potřebuje prosvětlit kolem obličeje nebo dodat vlasům trochu jiného pohybu, tak balayage je to pravé.
Nejen pro blondýnky
Balayage není jen pro blondýnky! Také ostatní barvy vlasů budou vypadat skvěle, možná nebude efekt tak výrazný, ale vlasy získají hloubku a další rozměr. Brunetky tak mohou mít nádhernou balayage s tóny karamelové či skořicové. O červených vlasech ani nemluvíme.
A jakou balayage jste udělali vy naposledy?
Cover photo by Element5 Digital on Unsplash