Co si myslíme, že určitě ve vaší knihovně či čtečce nesmí chybět? Tak to jsou knihy o sociálních sítích a jejich využití, díky kterým se vám bude lépe plánovat, fotit a psát. Stejně jako knihy, které nám pomohou ověřovat si informace, kterými je dnešní internet přehlcený. Nevěřte hoaxům a různým „zaručeným“ zprávám a zkuste se podívat na svět z jiného úhlu.
Jak na sítě / Michelle Losekoot, Eliška Vyhnánková
Jedna z nejlepších knih o sociálních sítích, které si můžete pořídit. Ať již jste jen zvědaví, nebo opravdu chcete uspět, podívejte se na principy, které kniha představuje. Zaujmi – naslouchej – vyprávěj – vyhodnocuj. To jsou čtyři základy, které musí ovládnout každý, kdo chce být na sociálních sítích úspěšný. Ať už hodlá vybudovat loajální komunitu, prosadit značku nebo zvýšit prodeje. Aplikace, trendy i uživatelé sítí se můžou měnit, ale principy zůstávají. Na sociálních sítích dnes tráví svůj čas víc než polovina světa – lze tato rostoucí čísla využít ve svůj prospěch? Tato kniha vás přesvědčí, že ano. Naučí vás, jak prodávat těm, kteří nepřišli nakupovat, a jak psát pro lidi, kteří nechtějí číst. Pochoíte, koho a jak můžete na různých sítích oslovit, ovládnete potřebné strategie a naučíte se změřit, jak dobře vaše kampaň funguje. Jak na sítě však vedle mnoha dílčích postupů a příkladů přináší i něco mnohem hlubšího a univerzálnějšího: Naučí vás o sociálních sítích přemýšlet tak, abyste už žádné další návody nepotřebovali.
(Ne) jsem influencer / BloggersRE
Novinka na našem knižním trhu nabitá informacemi z českého prostředí. Více než 200 stránek plných rozhovorů se současnými influencery, ale také marketingovými mágy a odborníky. Sociální sítě, blogy nebo podcasty… Online prostředí, jehož jsme všichni součástí, má jiná pravidla než reálný svět. Ať už jste běžný uživatel, online tvůrce, nebo zástupce nějaké firmy, tato kniha ti pomůže dobře se zorientovat. Kniha obsahuje hodnotné informace, praktické rady a tipy, a především drahocenné zkušenosti známých influencerů, marketérů či odborníků, kteří rozhodně mají co říct. A to zdaleka není vše! Zabývá se také etikou, označováním reklamy, poskytuje rady, jak zlepšit svou online tvorbu a začít díky tomu také třeba vydělávat.
Autin Kleon má na svém kontě několik vtipných a poučných knih, např. Kraď jako umělec, kde se věnuje inspiraci. A tato kniha Ukaž, co děláš! cupuje destruktivní mýtus o osamělém géniovi. Ukazuje umělcům a tvůrcům všeho druhu, spisovatelům i tvůrčím podnikatelům, jak se zapojit do nového prostředí sdíleného talentu. Je o tom, jak pomoci druhým, aby nás našli, o tom, že můžeme být doslova objeveni, je o využívání internetu místo ztrácení času networkingem. Představuje deset principů myšlení a inspirace pro život umělce, jakým kadeřník beze sporu je: nemusíš být génius, mysli na proces, nikoli na výsledek, sdílej něco malého každý den, pootevři svůj šuplík kuriozit, vyprávěj dobré příběhy, uč, co umíš, nezměň se v lidský spam, nauč se přijímat rány, zaprodej se a hlavně vydrž!
Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram 2 / kolektiv autorů
Úspěšná kniha o Instagramu a práci s ním získala pokračování. To s sebou však přináší několik změn v celé koncepci. Prvním rozdílem je, že všech 22 autorů, kteří se na knize podíleli, je z České republiky. Můžete tedy nahlédnout pod pokličku lidem, kteří svůj Instagram provozují v našich podmínkách. Nikoho, kdo se budí každé ráno s výhledem na Tower Bridge, Eiffelovku nebo Golden Gate, v knize nehledejte. Autory v knize najdete rozdělené do několika skupin. V první části se podíváme na ty nejsilnější a nejznámější profily v ČR, ať už zaměřené na fotografii, cestování nebo třeba lifestyle. Každý z těch autorů dostal několik stran prostoru, aby popsal nějaké téma, které mu přijde zajímavé v souvislosti s Instagramem. Někteří se zaměřili na fotografické techniky, jiní na to, jak prosadit svou značku. Další část je věnována menším a začínajícím profilům. Kvalitativně nejsou oproti těm velkým pozadu, ale potýkají se s jinými problémy a musí překonat na cestě za slávou jiné překážky. Poslední část je pak věnována nestandardním profilům. Pokud vás zajímalo, jak vést agregovaný profil nebo jak si z Instagramu udělat protfolio, je to část přesně pro vás. Kniha nabízí komplexního průvodce světem dnešního Instagramu, plného tipů a triků těch, kteří své profily úspěšně provozují.
Nevíte, kam dřív skočit, nároků na vás je víc a víc a máte pocit, že tohle prostě nemůžete zvládnout? Tak právě pro vás je kniha Mít vše hotovo. David Allen vás nenaučí zorganizovat si pracovní úkoly proto, abyste mohli pracovat více. Právě naopak! Zavedením jeho metody do vašeho pracovního života zefektivníte práci, získáte volný čas, zbavíte se stresu a zklidníte svoji mysl. Vedlejším účinkem je i zlepšení kvality spánku a vnitřní spokojenosti.
Tato kniha je naprosto jiná, než všechny ostatní knihy o produktivitě. Poprvé vyšla před patnácti lety a za tu dobu se stala fenoménem. O její kvalitě svědčí tři miliony prodaných výtisků ve více než 30 jazycích. Statisíce lidí si díky tomu dokáží naplánovat svůj pracovní i osobní čas a mohou se plnohodnotně věnovat práci, rodině i koníčkům. A věřte tomu, že i jako kadeřníci, kosmetičky či stylisté si potřebujeme svůj čas pořádně naplánovat a začít do něj zahrnovat i odpočinek.
Velká kniha fuckupů / Tomáš Studeník
Koho by nepotěšilo cizí neštěstí, že? Fuckup, to je prostě nepovedený projekt / nápad. Zajímá vás, jak třeba přišel o peníze miliardář Karel Janeček? Co přinesl zpackaný vědecký experiment české vědkyni s doktorátem z Oxfordu Kateřině Falk? Proč zkrachovala restaurace pražskému kavárníkovi Ondrovi Kobzovi? Nepoděláš, nevyděláš, aneb jak se nepodělat, když se něco podělá: poučení ze čtyřiceti skutečných příběhů českých podnikatelů, ředitelů, investorů, tvůrců, umělců, sportovců, všeumělů a dobrodruhů.
Kniha vychází z populární série pravidelných setkání a přednášek FuckUp Nights, během kterých známé osobnosti v deseti minutách mluví nikoli o svých úspěších, ale naopak o věcech, co se zrovna dvakrát nepovedly. Jedná se o celosvětové hnutí s původem v Mexiku, kde se první FuckUp Night uskutečnila v roce 2013. Dnes se koná každý měsíc ve více než 130 městech světa včetně těch českých. Setkání mají za cíl především oslavit neúspěch jakožto přirozenou a poučnou součást lidského života.
Tomáš Studeník, zakladatel české verze Fuckup Nights Prague, v knize vycházející v edici Hvězdy společně s novinářem Ivanem Brezinou přináší a komentuje ty nejšťavnatější příběhy českých osobností, s nimiž se za několik let setkal. Dozvíte se také, co si z daného průšvihu postižení odnesli a co by dnes třeba udělali jinak, a co o fuckupech říkají odborníci jako psychiatr Cyril Höschl. V ideálním případě se tak poučíte dřív, než byste se sami vydali podobnou cestou.
A na konec si neodpustím jednu knihu. Množství lidé kolem, kteří jsou schopni uvěřit kdejaké zprávě, jen proto, že to říkal někdo na sociálních sítích, se zvětšuje. A tato kniha vám pomůže se dívat na věci s odstupem, ověřovat si fakta a nenechat se oblbnout tím „ale bylo to napsané v novinách / říkali to v televizi / jsem to četl na internetu. Protože, když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky třeba o stavu světa, například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny.
Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětletní tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit teď, nebo nikdy nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny). Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc.
Inspirující Faktomluva, plná napínavých i dojemných příběhů, je zásadní knihou, která změní způsob vašeho hodnocení světa a vybaví vás schopností správně reagovat na budoucí výzvy.
Cover photo by Christin Hume on Unsplash