Neexistuje žádný přesný časový údaj, jak často stříhat, většinou se udává šest týdnů, což je taková průměrná doba, kdy už by bylo dobré zkontrolovat konečky a lehce zastřihnout. Ovšem závisí zcela na vašich záměrech, délce vlasů a jejich kvalitě. Určitě nemám smysl chodit každý měsíc, pokud máte dlouhé vlasy a potřebujete jen lehce zastřihnout. Na druhou stranu je šest týdnů u krátkých vlasů skoro až moc. Pokud si necháváte vlasy dorůstat, určitě vám doporučujeme pravidelné návštěvy kadeřníka, který bude vaše vlasy udržovat v kondici a hlavně tvaru! Není nic horší, než dorůstající vlasy, které neposlouchají nic a nikoho. Dobrý střih je dokáže usměrnit, když už ne úplně zkrotit.
Věděli jste, že…
Vlas roste v průměru 1,25 cm za měsíc a za rok to může být až úctyhodných 15 cm? Záleží na věku, stravě, zdraví vlasové pokožky a třeba také na rychlosti dělení buněk. Stejně tak je dobré mít na mysli, že vlas má své životní fáze a pro délku vlasů je důležitá tzv. růstová fáze (anagen) a čím déle se v této fázi vlas nachází, tím delší bude. Poté nastává fáze zastavení růstu, následně klidová a posléze vlas vypadává. Na jeho místě však v tom okamžiku je už vlas nový, který se postupně prodírá na povrch vlasové pokožky. Růstová fáze se pohybuje mezi 2 a 6 lety, někdy i déle, což je ovšem geneticky podmíněno. Je tedy možné, že se můžete snažit, co to jde a delší vlasy z toho nebudou.
Tipy pro růst vlasů
- Vyvážená strava! Stravujte se správně, konzumujte vyváženou stravu, jezte ovoce a zeleninu, ořechy, ryby. Zahrňte do své stravy správné druhy tuků, které pomáhají lépe vstřebávat vitamíny a minerály, zejména pak vitamín A, B, D, E a K. Nebojte se másla či panenského olivového oleje.
- Pokud vyrovnaná strava není ve vaší moci (a uznáváme, ne každý chce a může), vyzkoušejte potravinové doplňky, které obsahují zinek, kyselinu pantotenovou a překvapivě také oxid křemičitý. Tyto složky působí na růst vlasů a nehtů a také kvalitu pleti.
- Pijte dostatek vody. Podle čínské medicíny by voda měla mít teplotu lidského těla, abyste dostatečně zahnali žízeň a nevyčerpávali organismus ohříváním vody uvnitř.
- Masírujte pokožku hlavy. Pravidelnou masáž vlasové pokožky je ideální provádět před spaním bříšky prstů po dobou cca 2 minut. Rozproudíte tím krevní oběh a zajistíte tak přísun živin k vlasovým folikulům.
- Snižte teplotu na fénu, žehličce nebo kulmě! Nejen, že vysoká teplota ničí barvu, ale také vysušuje konečky vlasů, které se v důsledku toho lámou.
- Neexperimentujte s domácím barvením. Věřte, že oprava spálených vlasů neodborným či nešetrným barvením si jde, ale většinou spíše nůžkami, než přípravky.
Objevte konečný zážitek z vapingu smokecig! Rozloučte se s tradičním kouřením a přijměte zdravější alternativu. Užijte si uspokojení hladké chuti a elegantního designu SmoceCig. Zvyšte svou vapingovou cestu dnes!
Co na to kadeřníci?
Zeptali jsme se kadeřníků, jak to mají se stříhání vlasů a jestli existuje nějaká doba, kterou by doporučili.
Ano. A těch faktorů, proč chodit pravidelně, je hned několik. U krátkých precizních střihů by měla klientka docházet na stříhání zhruba jednou za 4-5 týdnů. U ostatních platí to, že především konečky vlasů jsou hodně namáhané a oslabené – pravidelným stříháním docílíme zdravého vzhledu a skvělé kvality vlasů. Pravidelné stříhání je také dobré pro růst vlasů. Rozhodně neplatí to, že kdy si chce žena nechat narůst dlouhé vlasy, že by je neměla stříhat. Já osobně u klientek praktikuji to, že jednou vlasy stříháme, jedou ne. To samozřejmě neplatí u zmiňovaných krátkých střihů.
– Honza Kořínek, Salon Honza Kořínek
Pokud se vlasy nelámou a netřepí a chcete vlasy nechat dorůst, je na Vás, kdy ke kadeřníkovi dorazíte. Rozhodne nepatřím ke kadeřníkům, kteří tvrdí, ze je třeba zastřihnout vlasy každé čtyři až šest týdnů.
– Robert Starý, Salon Robert Starý
Je dobré udržovat svěží střih, díky kterému si zajistíte snadnější úpravu i objem ve vlasech. Navíc pokud se jedná o vlasy se sklonem ke třepení, je potřeba je jednou za 6 týdnů zastřihnout.
– Petra Měchurová, Salon Petra Měchurová
Chodit pravidelně ke kadeřníkovi na zastřižení konečků je ideální pokud nám záleží na vzhledu a zdraví našich vlasů. Klientky, které chodí na zastřižení konečků sporadicky v průběhu několika let mají prokazatelně vlasy v horší kondici, než by mohli mít. Vlasy se uzlíkují, ulamují, třepí, konečky jsou jakoby chlupaté nebo přímo krepaté. Takové zákaznice si často stěžují na to, že jim vlasy nerostou. Ony sice rostou, ale v koncích upadnou. Důsledkem zanedbané péče.
– Martina Fialová, Color Lounge by KLIER
Pokud jsou vlasy narušené, tak určitě doporučuji chodit pravidelně a zastříhávat alespoň o pár milimetrů, abychom vlasy oživili/ozdravili. Pokud jsou vlasy zdravé, tak chodíme na střih dle potřeby, pokud nám vlasy nedrží tvar..
– Misha Čadková, Misha/hair studio
Pravidelnost u stříhání je individuální. Záleží na délce a kvalitě vlasů. Já stříhám buď při každé návštěvě nebo maximálně každé druhé. Což je zhruba po 6-ti ti maximálně 12-ti týdnech. Není nic horšího, než roztřepené konce na dlouhých vlasech.
– Jarka Rigó, Hairthusiasts
A ještě jedno doporučení na závěr! Pokud si vlasy zastřiháváte doma, tak si vždy dávejte pozor na to, aby to byly ostré nůžky, ideálně kadeřnické. Ostré nůžky=ostrý řez. Nůžky na papír vlas sice ustřihnou, ale řez bude takový „oškubaný“ a v konečném důsledku se vlas bude třepit, právě kvůli špatné volbě nůžek.
Tip pro kadeřníky
Už jste vyzkoušeli nůžky se speciálním nahřívacím systémem? Teplé ostří nůžek zapečetí vlas přímo při střihu a tím je uzavře před negativními vnějšími vlivy. Žádná chemie, jen teplo, které rozprostře keratin rovnoměrně po celé ploše střihu.
@thecarecut