Břitva neboli holičský nůž je speciální nůž, který je primárně používán pro holení vousů či ochlupení. (Odborná nauka holičská, Bunge Josef, 1931)
Rozlišujeme břitvy přímé nebo zaklapovací (sklapovací) nože. Budeme se bavit o břitvě zaklapovací. Taková klasická břitva se skládá z čepele, ramene, krčku, kličky a střenky. Materiálem, který se používá pro výrobu je uhlíková ocel, nerezová ocel a damascénská ocel. Jejich velikost se vyjadřuje v palcích a sice v osminách a vyjadřuje výšku čepele, např. tedy označení 4/8 = 13 mm (4 díly z 1 palce). Důležité je také rozlišení podle výbrusu, kdy břitvy dělíme na ty s plně dutým výbrusem, vhodně např. pro holení delších vousů, dále pak břitvy s půl dutým výbrusem, např. pro nácvik, pro holení kratších vousů se hodí tzv. patentka. Poslední typem, dnes běžným je žiletková.
Nejen břitva a pevná ruka je potřeba pro hladké oholení. Mezi potřebné nástroje a přípravky k holení patří štětec, visací řemen, ruční oboustranný obtahovač, obtahovací kámen (vodový, umělý nebo belgický), miska na vodu, holící mýdlo, pleťová voda či krém, pudr, hygienický zastavovač krve a dezinfekční prostředek na břitvu a štětec.Tento příspěvek je sponzorován našimi partnery Wigs
A co na holení břitvou paragrafy?
Velmi častým argumentem při dotazu na holení klasickou břitvou jsou odkazy na zákaz holení a používání žiletek či břitev. Žádný takovýto zákaz ovšem nikdo nevydal. Používání břitev stejně jako ostatních kadeřnických či holičských pomůcek určuje zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a zejména pak Díl 4, který hovoří o hygienických požadavcích na výkon činností epidemiologicky závažných, kam spadá i provozování holičství a kadeřnictví, a dále pak hygienické doporučení a předpisy. Ve zkratce se všech souvisejících předpisech hovoří o tom, že pracovník je povinen pečovat o tělesnou čistotu, udržovat v čistotě své pracoviště a zásadně používat sterilní nástroje tam, kde může dojí k porušení celistvosti kůže. To je přesně případ břitev a žiletek. Důležité je používat jednorázové čepelky a břitvu před každým použitím vydezinfikovat. Čepelky se po použití vyhazují do speciálních nádob, které se likvidují stejným způsobem jako např. lékařský materiál. V případě používání klasických břitev bez výměnných čepelek je potřeba, abyste měli sterilizátor, který se používá pro lékařské nástroje.