Nádherné stavby, malebná poloha, dva světy spojené v jeden a neopakovatelná atmosféra, to je Budapešť. Vypravte se s námi do jedné z nejvíce fascinujících evropských metropolí, kulturního i hospodářského centra země, města plného protikladů, zajímavostí a dobrého jídla.
Budapešť je hlavním městem Maďarska a dobu jejího vzniku můžeme datovat do roku 1873, kdy došlo ke sloučení tří do té doby samostatných částí – Budína, Starého Budína a Pešti. V současné době zde žije více než 1,74 milionů obyvatel. Město se rozkládá na obou březích Dunaje, který protéká městem od severu k jihu v neuvěřitelné délce 28 km a vytváří několik ostrovů. Dva nejvýznamnější ostrovy jsou Markétin ostrov v centru a Csepelský, na kterém se rozkládá velká část jižní části města. Na jedné straně řeky se můžete kochat rovinou a na druhém břehu se zvedají kopce Budínských vrchů se svými jeskyněmi. Budapešť je především známá svými termálními prameny, díky kterým je největším lázeňským městem světa.
HISTORIE
Právě termální prameny a krajina kolem nich byla ideální pro starověké osídlení. První zmínky můžeme datovat do 1. století př. n. l. a již v roce 89 n. l. zde Římané založili stálou osadu Aquincum, která sloužila k ochraně přechodu přes Dunaj. V roce 106 se stává hlavním městem provincie Pannonia Inferior a je zde umístěna vojenská posádka. Pád Římské říše znamená opuštění tohoto sídla a střídání mnoha různých kmenů a národů, až se zde kolem roku 896 usazují maďarské kmeny vedené knížetem Arpádem. Za své sídlo si zvolil dunajský ostrov Csepel a staví město Budín (pozdější Starý Budín).
Na levém břehu je osídlení zjevně slovanského původu, odtud také pochází jeho název Pešť (znamená „pec“). První zmínky o Pešti jako trvale osídleném místě nalézáme kolem roku 1148.
Vpád mongolských válečníků roku 1242 znamenal pro celou oblast pustošení a zkázu. Znamená také nutnost lepší ochrany osídlení, a proto na vysokém kopci jižně od Starého Budína vyrůstá opevněný hrad, který přebírá název staršího sídla a nazývá tak se Budín. Tento hrad je také sídelním místem uherských králů od roku 1261 do 16. století.
Všechny tři města vzkvétala, v roce 1395 zde byla zřízena univerzita, roku 1473 pak první tiskárna. Na budínském hradě sídlili i čeští králové a za vlády Jagellonců čítalo toto trojměstí 25 tisíc obyvatel a patřilo tak k největším sídlu střední Evropy. Dramatický zvrat však nastal roku 1526 po bitvě u Moháče, kdy zvítězila turecká armáda a Turci opanovali velkou část Uher a Budín se ze sídla králů stal provinčním městem a sídlem pašaliku. Osmanská říše vládla dobytému území jeden a půl století. Za jejich vlády došlo k bourání kostelů či jejich přestavby na mešity, ale také k rozvoji lázeňství a mnohé dodnes fungující lázně pochází právě z časů tureckého panství.
Další obrat nastává roku 1686, kdy byl Budín doby habsburským vojskem a většina Uher byla vysvobozena z turecké nadvlády a začleněna do území mocnářství. Do Budína se přesunuly hlavní uherské úřady a město se postupně začalo modernizovat. Ke konci 18. století mělo trojměstí zhruba 40 tisíc obyvatel. K dalšímu obrovskému skoku došlo po rakousko-maďarském vyrovnání v roce 1867 a zejména pak o šest let později, když byla uznána existence maďarského státu a mohlo dojít ke konečnému sjednocení měst 1. ledna 1873 a tím i vzniku Budapešti.
Budapešť se velmi rychle začala měnit, vyrostly široké bulváry a náměstí, předměstí se zelenými parky a počet obyvatel vzrostl dvacetkrát jen během 19. století. Přibyly nové továrny, nádraží, rozvíjela se městská doprava a v Budapešti je postaveno první metro na pevninské části Evropy.
Ranou do rozvoje města a celé země byla I. světová válka a porážka spolu s rozpadem Rakouska-Uherska. Nové Maďarsko bylo ve své rozloze menší, zabíralo třetinu rozlohy původního uherského státu. Druhá světová válka ve městě zanechala obrovské škody. V roce 1944 ustupující německá armáda vyhodila do povětří všechny mosty přes Dunaj a následujících 6 měsíců se bránila na pravém břehu Dunaje, na Hradním vrchu. Zejména Hradní čtvrť byla téměř srovnána se zemí. Město bylo osvobozeno 13. února 1945 Rudou armádou. Trvalo mnoho let, než byly nejhorší rány zaceleny a obnoveny mosty.
Za komunistické vlády bylo zavedeno dodnes platné členění města na 23 obvodů. Na podzim roku 1956 se stalo město centrum lidového povstání, které bylo krvavě potlačeno sovětskými tanky. V polovině 80. let dosáhla Budapešť největšího počtu obyvatel, 2,1 milionu, od té doby se číslo pomalu snižuje. Komunistickou éru definitivně ukončily svobodné volby v roce 1990.
PAMÁTKY
Budapešť je městem s centrem plným života, nádhernými parky, majestátní řekou, vysokými kostelními věžemi, úžasnou architekturou a honosnými koupelemi. Není překvapením, že při vyslovení jména tohoto nádherného města se mnoha lidem vybaví lázně, vždyť je zde na 123 termálních pramenů a jen v samotné Budapešti můžeme navštívit téměř třicítku lázní.
Existuje tisíce a jeden způsobů, jak poznat Budapešť, ale asi nejkrásnější je začít s historickými památkami shora – nádherným Budínským hradem obehnanými kamennými hradbami a jeho okolím. Hrad leží na cípu Hradního vrchu (Várhegy) a je součástí Světového dědictví UNESCO. Celou jeho historii lemují války a válečná tažení, kdy byl hrad střídavě vypalován a obnovován (válka s Turky, povstání v roce 1849, II. světová válka). Největšího rozkvětu dosáhl v roce 1912, kdy se po přestavbě zařadil mezi nejpřepychovější a největší panovnické rezidence světa. Bohužel přišla válka a po ní druhá a z této neuvěřitelné stavby zůstalo pouze torzo, které bylo obnoveno pouze ve značně zredukované formě a částečně zpřístupněno v roce 1968. V roce 2006 se však rozhodlo o renovaci hradu a jeho přiblížení se stavu před rokem 1944 a postupně tak dochází k obnově jeho velkoleposti. I přes minulé zásahy je stále jednou z nejhezčích královských rezidencí a jeho návštěvu byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Na Hradním vrchu také naleznete dílo jak vystřižené z disneyovských pohádek – Rybářskou baštu. Tato terasa postavená v novogotickém a novoromantickém slohu obklopuje tzv. Matyášův chrám. Byla postavena v letech 1895 – 1902 a jejích 7 věží symbolizuje sedm maďarských kmenů, které se zde usadili kolem roku 896. Je z ní nádherný výhled na Markétin ostrov, Pešť a vrch Gellért. Součástí je také jezdecká socha sv. Štěpána.
Matyášův chrám na Hradním vrchu je jedním z nejstarších kostelů v Budapešti. Založený byl roku 1015 sv. Štěpánem a po nájezdu mongolských válečníků, kdy došlo k jeho destrukci, byl obnoven v druhé polovině 13. století a zasvěcen Panně Marii. K další masivní přestavbě došlo v 19. století za vlády krále Matyáše, díky kterému získal své současné pojmenování. Chrám byl svědkem jeho dvou svateb a také korunovací dvou posledních králů habsburské dynastie – Františka Josefa I. a Karla I. Kompletní rekonstrukční práce byly dokončeny v roce 2013 a dnes se skví ve své plné kráse pozdně gotického slohu.
Nádherný pohled na město je také z vrchu Gellért, který vám nabídne úchvatné panoramatické výhledy. Na vrchu najdete pozůstatky Citadely, což byla pozorovatelna sousedního Hradního vrchu po roce 1848, kdy došlo k revoluci proti vládnoucím Habsburkům, zdevastována byla německou armádou a v jejích základech se dnes nachází malé vojenské muzeum. Před Citadelou stojí socha Svobody, původně to byla socha na památku syna maďarského admirála Horthyho, který zahynul jako pilot, a žena držela v ruce vrtuli, za sovětské nadvlády byla vrtule nahrazena palmovým listem a na podstavci přibyl rudoarmějec, po revoluci zmizel a nyní už tam je jen žena s palmovým listem. Na úbočí kopce pak najdete sochu sv. Gellérta a uvnitř hory se nachází Gellértova jeskyně.
Při pohledu shora vás jistě zaujme nádherný visutý most Széchenyi Lánchíd, který již od roku 1839 spojuje oba břehy. Jeho rozpětí je 202 metrů, čímž byl svého času jedním z největších mostů na světě.
Nepřehlédnutelnou historickou stavbou je také grandiózní budova Parlamentu, Országház. Je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Velkolepá budova a přilehlé náměstí mají celkovou rozlohu neuvěřitelných 65 tisíc metrů čtverečních. Hlavní průčelí je obráceno směrem k řece a celý komplex je 268 metrů dlouhý a 123 metrů široký. Na jeho stavbu bylo použito půl milionu kamenů a 40 kg zlata. Má 10 dvorů, 27 bran a 29 schodišť a byl postaven v letech 1885 – 1904.
Za ním lze vidět kopuli největší církevní stavby ve městě, Baziliky sv. Štěpána, která byla postavena v neoklasicistním stylu a dokončena v roce 1905 po 54 letech výstavby. Zajímavostí je důvod zdržení stavby – v roce 1868 totiž došlo ke kolapsu již částečně dokončené stavby a musely se některé části zcela zbourat a postavit znovu. Bazilika má šest zvonů a ten umístěný v jižní věži je největším zvonem Maďarska. Jmenuje se sv. Štěpán, váží 9 tun, průměr těla zvonu je 240 cm a byl odlit v německém Pasově v roce 1990 místo předchozího zvonu, který byl roztaven za druhé světové války. Dalších 5 zvonů je umístěno v severní věži.
V Budapešti také můžete navštívit pátou největší synagogu na světě. Nachází se v ulici Dohány a je známá pod názvem Velká synagoga či též synagoga v ulici Dohány. Monumentální synagoga byla postavena v letech 1854 – 1859 v maursko-španělském slohu a je více než 53 metrů dlouhá a 26,5 metrů široká. Zajímavostí je také to, že od její postavení jsou zde instalovány varhany. K synagoze je připojeno židovské muzeum postavené na místě rodného domu Theodora Herzla, duchovního otce Státu Izrael. Za synagogou se nachází památník holocaustu v podobě kovové vrby, na jejíchž větvích jsou zapsána jména rodin, které zahynuly během holocaustu.
Do minulosti země vám umožní nahlédnout Náměstí Hrdinů, které bylo vybudováno roku 1896 k oslavě tisíciletého výročí země. Hlavní stavbou na tomto náměstí je tzv. Památník tisíciletí, který zobrazuje významné postavy maďarských dějin. Je zde zpodobněno osm významných uherských předhabsburských králů a pět vůdců protihabsburských povstání.
Z tohoto náměstí se můžete vydat ulicí, která je také součástí světového dědictví UNESCO. Je jí Andrássyho třída, architektonické dílo konce devatenáctého století s neuvěřitelně krásnými budovami. Pod ulicí je v celé její délce vybudována první linka budapešťského metra, nejstaršího na evropském kontinentu. Spojuje staré město a park Városliget.
A až vás omrzí památky a budete si chtít užit trochu romantiky, vydejte se po Dunajské promenádě na procházku nebo si to zamiřte rovnou na zelený Markétin ostrov. Tato oáza klidu je velký park s lázněmi a stadionem. Je zde také zoologická zahrada.
LÁZNĚ
Běhání po architektonických skvostech Budapešti (a nejen těch) určitě jednoho unaví a to je ten správný čas pro návštěvu lázní. Můžete využít neuvěřitelné množství venkovních i vnitřních bazénů s termálními prameny a nechat se hýčkat. Jedno z nejkrásnějších venkovních koupališť Palatinus se nachází přímo na Markétině ostrově – devět bazénů nabízí vlny, bubliny, skluzavky a termální vodu. Historii můžete ochutnat v koupalištích, které spadají do doby římského osídlení – Római, Csillaghegyi a Pünkösdfürdö – to jsou nejstarší, nejmenší a pravděpodobně nejvíce okouzlující koupaliště. Jejich umístnění trochu stranou hlavní ruchu znamená, že jsou méně navštěvovaná. Vychutnat secesní nádheru si můžete v termálních lázních Gellért, které využívají 13 pramenů, a v obrovském komplexu lázní Széchenyi. Nedávno zrekonstruované lázně Rudas z konce 15. století, typické svou osmibokovou kopulí z období turecné nadvlády, mají také plavecký bazén a nově otevřenou panoramatickou jacuzzi. Můžete navštívit také lázně Király, které patří k nejstarším ve městě a byly zbudovány pašou Aslanem v 16. století. Lázně jsou přístupné odděleně pro muže a ženy, plavky nejsou nutné.
PRO GURMÁNY
Maďarsko bylo známé hojností jídla a kvalitou své kuchyně dokonce i v časech komunismu. Přehlídkou typických pokrmů bychom asi začali u chleba, ten je tak oblíbený, že se říká, že by Maďaři mohli jíst „chleba s chlebem“. Konzumuje se také velké množství masa a nejčastěji používané koření je paprika, které se dává na stůl spolu se solí a pepřem. Mezi polévkami můžete objevit také netradiční studenou ovocnou polévku. Našinci asi budou nejvíce znát některé potraviny jako je čabajka, debrecínka, čalamáda či uherák.
Nejtypičtějším pokrmem je gulyás, což není náš guláš, ale spíše vydatná polévka. Nejblíže se našemu guláši blíží perkelt. Oblíbený je také szegedínský guláš, kam se navíc přidává zelí. Typická je hutná rybí polévka halászlé, zeleninové lécsó či kolosvárské plněné zelí, což je plněný zelný list mletým masem s rýží, vajíčkem, cibulí a dalšími přísadami. A také u nás oblíbený lángos.
Pro sladké jazýčky je ideální palacsinta (ano palačinka), somlói galuska, vynikající dezert obsahující piškotové těsto, vanilkový a čokoládový krém, ořechy a rozinky, sladký koláč z kvasnicové těsto pogácsa, který se jí teplý nebo třeba piškotový dort ze šesti vrstev dobos-torta.
BOCK BISTRO Vyhledávané místo všech milovníků maďarské kuchyně a skvělého vína, oceněné cenou „Bib Gourmand“. Nachází se v Pešti a servíruje tradiční maďarská jídla v moderním pojetí, interiér je velmi útulný a příjemný. /Bock Bistro, Erzsébet körut 43 – 49, Pest
MUZEUM CAFÉ A RESTAURANT Nachází se hned vedle Národního muzea a své služby poskytuje již od roku 1885. V nádherném historickém prostředí si můžete vychutnat klasické maďarské speciality za doprovodu piana. V interiéru se skví nádherné kachle z proslulé manufaktury Zsolnay. /Múzeum Kávéház és Étterem, Múzeum krt. 12
ARANYSZARVAS Na úpatí Hradního vrchu najdete restauraci Zlatý jelen, která se specializuje na zvěřinu. Restaurace je umístěna v prostorů bývalé lékárny z 18. století a z terasy máte výhled na Dunaj a Alžbetin most. /Aranyszarvas Vendeglö, Szarvas tér 1, Buda
ALABÁRDOS Jedna z nejlepších restaurací ve městě se nachází v Hradní čtvrti. Její nabídka je založena na širší tradici maďarské gastronomie s cílem připomenout některé zapomenuté chutě a určitě vás upoutá výjimečná atmosféra budovy z 15. století s historickým interiérem. /Alabárdos, Országház utca 2, Buda
MÁTYÁS PINCE Restaurace s dobrou klasickou maďarskou kuchyní se nachází v přízemí krásného domu postaveného u Dreher pivovaru. Večer si zde můžete vychutnat také cikánskou muziku. /Mátyás Pince Étterem, Marcius 15. tér 7
ICON Pokud toužíte po večeři při svíčkách a nádherném výhledu, zamiřte na Hradní vrch do hotelu Hilton, kde se nachází restaurace Icon. Servírují lokální i mezinárodní kuchyni doplněnou skvělými víny. /Icon, Hess András tér 1-3
BARAKA Tato restaurace oplývá skvělými hodnoceními návštěvníků, kteří se rozplývají nad gastromonickými hody a výbornými vínem. Servíruje moderní mezinárodní kuchyni s nádechem Asie a najíte se v nádherné zařízené restauraci, kde má každý stůl výhled na otevřenou kuchyni. /Baraka, Dorottya utca 6
TOLTO Chcete spíše jen něco k zakousnutí? Tak vyzkoušejte toto bistro a vyberte si některou z jeho výtečných klobásek v sendviči. Vše se připravuje na místě a majitelé si pečou vlastní bagetky a chleba, stejně jako připravují omáčky a klobásy. /ToLTo, Wesselenyi utca 31
BORS GASZTROBAR Skvělé a chutné jídlo na místě i s sebou! Pokud toužíte po levnějším a kvalitním jídle, tak tady jste na správném místě. Můžete si vybrat sendviče, polévky či bagetky. Nenechte se odradit frontou, vše jde rychle a odměnou je vám luxusní jídlo za super cenu. /Bors GasztroBar, Kazinczy utca 10
EAT&MEET Toužíte po skutečně domácí kuchyni a poznávání nových chutí a lidí? Tak si určitě zarezervujte své místo u Suzie a její rodiny! Jejich restaurace je skutečně domácí – pojedete totiž k Suzie domů a ona pro vás připraví skutečné hody a potkáte se s dalšími cestovateli a strávíte jistě příjemný večer. /Eat&Meet, Danubius utca 14
MCDONALD’S Ne, nezbláznili jsme se! Ale opravdu by byla škoda nezajít do zdejšího „mekáče“, který se nachází v historické budově západního nádraží postaveného roku 1877 společností Gustave Eiffela. Určitě stojí za to alespoň nakouknout dovnitř, ne nadarmo se říká, že to je nejkrásnější McDonald‘s na světě. /McDonald’s, Teréz krt. 55
Nenechte si ujít ani méně sofistikované, za to však mnohem zábavnější výjimečnosti Budapešti, tzv. ruin puby – opuštěné dvorky proměněné v místa, kde se dá dobře posedět u skleničky dobrého pití.
Foto: Shutterstock