Krásné, posílené, lesklé, zdravé… to všechno a ještě mnohem více nabízí vlasové oleje. Na trhu je nepřeberné množství přípravků, ať již čistě olejů, nebo obsahujících různé oleje, a je potřeba najít ten vhodný pro váš typ vlasu. Blahodárné účinky olejů jsou známy již celá staletí a využívali je Egypťané, staří Řekové, Číňané či např. Mayové.
Přírodní vlasové oleje vyživují vlasy dlouhodobě, pomáhají zadržovat potřebou vodu ve vlasech, vyživují je a tím zabraňují třepení a lámání. Ideální je používat jej po každém mytí a vetřít malou kapičku do konců ještě vlhkých vlasů.
Je jasné, že ne každý olej je vhodný pro takovou péči, proto vám přinášíme přehled olejů a jejich účinků. Oleje se získávají lisování semen nebo plodů rostlin, které uchovávají tuky jako zásobní látky pro výživu. Pro kosmetickou péči se používají oleje lisované za studena, kterou jsou pak vysoce kvalitní. Většina profesionálních kadeřnických firem nabízí vlasové oleje nebo je možno využít vysoce přírodní koncentrované jednodruhové čisté oleje v bio kvalitě.
Vlasový olej je nezbytnou součástí nejen mé výbavy, ale určitě mi dáte za pravdu, že jeho používání je skutečně nenáročné, oleje nádherně voní, vlasy jsou po nich skutečně úžasné a dobře se upravují.
Amarantový olej
Pečuje skvěle o přecitlivělou pokožku a díky vysokému podílu vitamínů řady B, vitamínu E a D regeneruje, posiluje a chrání vlasy. Získává se ze semen rostliny Amaranthus tricolor, které se česky říká laskavec.
Arganový olej
Vyrábí se lisováním z plodů argánie trnité (Argania spinosa). Je bohatý na tokoferoly, karoten a esenciální mastné kyseliny. Díky svým regeneračním a výživovým vlastnostem je vhodný pro vlasy suché a bez života.
Avokádový olej
Lisuje se z pecek avokáda. Je známý pro své hydratační a regenerační vlastnosti a je ideální pro suché a lámavé vlasy. Posiluje je a podporuje jejich růst.
Brutnákový olej
Tento olej je vhodný pro suché a lámavé vlasy. Obsahuje množství nenasycených mastných kyselin, které také podporují zdravý růst vlasů. Často se používá ve směsi s jinými typy olejů, např. s mandlovým.
Dýňový olej
Olej je lisovaný za studena z dýňových semínek. Obsahuje řadu minerálů, pomáhá růstu nehtů a přispívá k regeneraci kůže. Dýňový olej je vhodný např. pro regenerační vlasový zábal, má blahodárné účinky na růst vlasů, zamezuje jejich padání a dokáže pečovat i o vlasy poškozené a namáhané.
Jojobový olej
Jedná se o olej získávaný lisováním bílých jadérek rostliny s názvem jojoba čínská (můžete znám pod názvem pouštní ořech). Tento olej patří mezi nejvšestrannější oleje při péči o pokožku i vlasy. Vlasy uhlazuje, vyživuje a hydratuje. Stačí pár kapek. Patří mezi dražší oleje.
Konopný olej
Je obzvláště bohatý na minerály, lipidy a proteiny. Zvyšuje objem a pružnost vlasů. Usnadňuje také rozčesávání a dodává vlasům lesk. Získává se lisování semen technického konopí, lisovaný za studena má příjemnou oříškovou vůni i chuť.
Kokosový olej
Získává se z jader zralých kokosových ořechů z kokosové palmy a kromě toho, že je výborný při přípravě jídel (např. bábovka či banánové placky jsou s ním nepřekonatelné), je to takový zázračný univerzální olej při použití v kosmetice. Používá se proti lámání konečků i vypadávání vlasů. Při pokojové teplotě je pevný, musí se nejprve rozpustit mezi prsty. Je lehký, aromatický a je potřeba ho do vlasů používat opravdu velmi střídmě.
Makadamiový olej
Vzácný olej, který se získává lisování semen makadamových plodů/oříšků. Používá se pro vlasy hrubé, nepoddajné či s tendencí k nadměrnému vysušování. Má zvláčňující a hydratační schopnosti.
Makový olej
Lisuje se ze semen máku setého a je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, organicky vázané minerály a vitamin E. Vyživuje a chrání pokožku a je vhodný pro normální až suchou pleť se sklonem k praskání. Využívá se spíše v přípravcích pro pleť.
Mandlový olej
Olej bohatý na minerální látky, je nedráždivý a lze jej tak využít i pro citlivou vlasovou pokožku. Je zvláčňující a regenerační.
Marulový olej
Olej z marulového stromu, který je také znám jako sloní strom, je velmi silný antioxidant, obsahuje velké množství vitamínu C a E a esenciální mastné kyseliny. Jeho textura je velmi jemná, vlasy hloubkově vyživuje a hydratuje.
Monoï Tiare
Tradiční olej z Tahiti patří mezi ty nejkvalitnější oleje. Je to kombinace květů Tiaré a kokosového oleje. Vlasy jsou po něm silnější, lesklejší a lépe se rozčesávají. Je velmi oblíbený a asi nejvíc falšovaný. Tradiční stoprocentně čistý Monoï není parfémovaný. Při pokojové teplotě může tuhnout.
Moringový olej
Tento olej, nazývaný též behenový olej, je jemně lisovaný ze semen rostliny Moringa oleifera. Je bohatý na fytonutrienty, antioxidanty, vitamíny A a C a minerály. Používali jej již ve starém Egyptě na pleť i vlasy. Využivuje, posiluje a regeneruje vlasy, usnadňuje jejich rozčesávání.
Meruňkový olej
Je bohatý na nenasycené kyseliny, pomáhá předcházet padání vlasů a používá se také na vlasy suché a bez lesku. Lisuje se z jader meruňkových pecek.
Nimbový olej
Lisuje se za studena z plodů stromu Azadirachta indica (Zederach indický), který je po staletí uznávaným léčebným a kosmetickým přípravkem. Nimbový olej působí protizánětlivě a je ideální pro problematickou pokožku hlavy a pro vlasy roztřepené a poškozené sluncem.
Olej Babassu
Babassu olej se lisuje z plodů jihoamerické babasové palmy. Má velmi podobné složení jako kokosový olej. Je z větší části složený z nasycených mastných kyselin a velmi dobře se vsakuje do pokožky. Je příjemný pro vysušenou a popraskanou kůži a působí antibakteriálně. Je ideální pro lidi trpící mastnou pokožkou. Většinou se používá pro výrobu mýdel a šamponů.
Olej z bambuckého másla
Je to výborný hydratační a vyživující, vhodný pro suché, krepaté a lámavé vlasy. Působí i regeneračně na pokožku hlavy. Vyrábí se lisováním z jader ořechů stromu Máslovníku afrického.
Olej z baobabu
Jak již název napovídá, získává se lisování ze semen stromu baobabu (Adansonia digitata). Olej obsahuje mastné kyseliny a je mimořádně bohatý na vitamín C. Je to univerzální olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku a je ideální pro uklidnění jakýchkoli šupinatých projevů na pokožce.
Olej z granátového jablka
Lisují se semena z granátového jablka a tento olej je také klíčovým prvkem v mnoha šamponech a kondicionérech, používá se pro regeneraci a oživení poškozených vlasů.
Olej z hroznových jadérek
Hroznová jádra obsahují vysokou koncentraci vitamínu E, který je známý pro své antioxidační schopnosti. Využívá se pro mastnou a smíšenou pleť a brzdí odbourávání kyseliny hyaluronové. Ve vlasové kosmetice se používá pro doplnění ztráty tuku po použití šamponu a navrací vlasům pružnost a lesk.
Olej z kamélie
Původem z Japonska, kde se dlouhá staletí využívá pro zjemnění a vyživení pokožky. Je skvělou péčí pro vlasy suché a může se použít i jako kondicionér pro výživu konečků.
Olej z obilných klíčků
Doporučuje se na suché a lámavé vlasy, má vysoký obsahu vitamínu E a tím i velké antioxidační účinky.
Olej z černého kmínu
Tento olej se získává ze semen rostliny Nigella Sativa (černucha setá) a je vhodný pro suchou, citlivou a lehce podrážděnou pokožku. Používá se např. při léčbě kožních ekzémů a je vhodný i při použití na podrážděnou vlasovou pokožku jako zábal. Zároveň také posiluje vlasy.
Olivový olej
Olivový olej vyživuje a zjemňuje a je vhodný na suché a křehké vlasy, které zvláčňuje. Obsahuje mononenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Používá se také pro masáž vlasové pokožky pro minimalizaci rizika padání vlasů.
Pupalkový olej
Získává se ze zralých semen pupalky dvouleté. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny a vyživuje a regeneruje suché a lámavé vlasy. Většinou se používá v kombinaci s ostatními oleji.
Sezamový olej
Je velmi bohatý na mastné kyseliny a vitamin E, regeneruje a hydratuje. Používá se pro péči o poškozené vlasy a částečně je chrání před UV zářením.
Slunečnicový olej
V kuchyni zcela jistě, ale jinde? Slunečnicový olej je také získáván lisováním za studena, je tedy vhodný i pro vaši pleť. Má velké množství vitamínu E a F a tak pokožku regeneruje. Může vysušovat, používá se tedy vždy v kombinaci s mastnějšími oleji, např. mandlovým.
Šípkový olej
Olej lisovaný ze semen plodů šípků je bohatým zdrojem vitamínu A a vícenenasycených mastných kyselin. Je ideální pro zralé vlasy, kterým navrací pružnost.
Tamanu olej
Tento název se používá pro olej z kalaby obvejčité, neboli domby. Využívá se k regeneraci, obsahuje protizánětlivé, antibiotické a antiseptické látky. Jako zábal je vhodný pro podrážděnou pokožku hlavy a jako součást přípravků na vlasy slouží pro posílení jemných vlasů.
Třezalkový olej
Je bohatý na provitamin A, vitamin C a rutin. Tyto regenerační a antioxidační látky podporují pružnost a pevnost vlasů a vlasové pokožky.
Ricinový olej
Působí skvěle na krepaté, lámavé a suché vlasy bez života. Posiluje a podporuje růst. Před použitím se doporučuje ho jemně zahřát, např. ponořením lahvičky do teplé vody. Získává se ze semen Skočce obecného (Ricinus communis). Ačkoliv je spíš známý z detektivek pro svůj prudký jed, ricin, olej toxický skutečně není.
Chybí vám tady nějaký olej, který používáte ve vlasové kosmetice? Dejte nám vědět na info@grismagazine.cz!